„Orzech” – film dokumentalny o duszpasterzu Wawrzynów

orzech.jpg

Powstaje pierwszy pełnometrażowy film o życiu i działalności księdza Stanisława Orzechowskiego – wrocławskiego duszpasterza akademickiego, kapelana „Solidarności”, inicjatora i organizatora pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.

Ojciec, Przyjaciel, Nauczyciel Życia wywarł na przestrzeni ponad 40 lat silny wpływ na tysiące osób. Autorzy filmu niezwykle sugestywnie obrazują życie skupiające się wokół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny m.in. wspólne posiłki, przyrodę i trud towarzyszące pielgrzymom oraz unikalny sposób, w jaki Orzech spotyka się z każdym człowiekiem.

Jak mówi jedna z osób wypowiadających się w filmie:

– Orzech jest po prostu człowiekiem, ale człowiekiem, który zaangażował się na sto procent w to, co robi. I to jest pociągające”.

W filmie przedstawione są 4 motywy:

rodzinny (małżeństwo i rodzina), społeczny („Solidarność”, pielgrzymi, wspólne posiłki), duchowy (spowiedź, Taize, Krąg Biblijny) oraz związany z przyrodą (natura, praca, Biały Dunajec).

Dzieło jest bogate w materiały archiwalne, świadectwa wychowanków, fragmenty kazań bohatera.

Twórcy dokumentu to Damian Żurawski – reżyser i autor zdjęć, aktor teatralny, prowadzący Grupę Teatralną, w której uskuteczniał ewangelizację poprzez sztukę i Magdalena Piejko – absolwentka kulturoznawstwa i polonistyki, dziennikarka związana z „Notatnikiem Teatralnym” oraz „Gazetą Polską Codziennie”, reżyserka filmu dokumentalnego „Tam, gdzie da się żyć” o Polakach, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

„Orzech” jest na etapie przygotowań – rozpoczęto zdjęcia, montaż i postprodukcja potrwają następne kilka miesięcy, a premiera filmu planowana jest na wiosnę 2017 roku. (na kolejną rocznicę święceń kapłańskich kapłana). Realizacja dzieła wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, dlatego twórcy proszą o hojne wsparcie.

źródło: orzechfilm.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj