Schetyna stracił władzę na Dolnym Śląsku

schetyna.jpg

 

Wybór nowego wicemarszałka podczas sesji sejmiku wojewódzkiego był tylko formalnym zakończeniem rozłamu w dolnośląskiej Platformie Obywatelskiej. Zakończeniem, albo może początkiem?

Już od jakiegoś czasu spekulowano, że paru radnych Platformy Obywatelskiej może zechcieć zmienić barwy klubowe. Wszystko po to, aby utrzymać koalicję z ludźmi Rafała Dutkiewicza. Skala klęski PO okazała się jednak przytłaczająca. W wyniku niespodziewanego jeszcze niedawno transferu klub Bezpartyjnych Samorządowców rozrósł się bowiem z czterech do aż czternastu członków. Szeregi klubu zasilił między innymi marszałek województwa Cezary Przybylski, Michał Bobowiec czy Czesław Kręcichwost. Do nowej koalicji dołączył też Jerzy Michalak, co nie było jednak żadną niespodzianką gdyż od lat kojarzony był on jako bliski współpracownik Rafała Dutkiewicza.

Partyjni Bezpartyjni Samorządowcy

Klub Bezpartyjnych Samorządowców tworzy więc obecnie czternaście osób. W trakcie dzisiejszej sesji za odwołaniem dotychczasowego wicemarszałka Andrzeja Kosióra głosowało jednak aż 27 z 36 radnych. Na jego miejsce został z kolei wybrany Tymoteusz Myrda z Bezpartyjnych Samorządowców, uzyskując 24 głosy przeciwko siedmiu (pięciu radnych wstrzymało się). To dlatego, że nową koalicję zdecydowali się wspierać radni PSL i SLD. To o tyle istotne, że większość w sejmiku zapewnia posiadanie przynajmniej dziewiętnaście głosów. W przyszłości okaże się czy tego typu luźne porozumienie pozwoli ludziom Dutkiewicza, Bezpartyjnym Samorządowcom i rozłamowcom z PO samodzielnie rządzić.

Koalicja na włosku?

Najbliższa przyszłość pokaże też, jak zachowają się inni politycy Platformy Obywatelskiej w regionie. Interesujące są zwłaszcza dalsze losy koalicji Rafała Dutkiewicza z Platformą we wrocławskiej radzie miejskiej. Rada składa się z 37 członków, tak więc do uzyskania większości wystarczy 19 osób. Klub Rafała Dutkiewicza liczy obecnie 21 członków, tak więc odejście trzech osób może zmienić sytuację o 180 stopni. A jest to o tyle prawdopodobne, że koalicję tworzy obecnie aż dziewięciu członków PO. Chwila prawdy Rafała Dutkiewicza nastąpi już 21 kwietnia podczas głosowania nad jego absolutorium. Wiele wskazuje jednak na to, że ewentualny rozpad koalicji zostanie przypieczętowany o wiele wcześniej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ