Rusza program “500 plus”. W Polskę wyjadą “500 busy”


1 kwietnia – od dzisiaj więc można składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+. Natomiast wypłaty świadczeń powinny rozpocząć się już w maju. We Wrocławiu według prognoz skorzysta z niego ok. 40 tys. rodzin.

Program „Rodzina 500+” to znacząca pomoc finansowa ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci. Zadaniem programu jest przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego poprzez realne wsparcie w wychowaniu dzieci. W konsekwencji ma być zachętą do posiadania potomstwa.

Kiedy rozpoczną się wypłaty? – Ostrożnie zakładając, wypłaty z programu 500+ powinny się zacząć w maju, choć w mniejszych gminach mogą być jeszcze w kwietniu – stwierdził wczoraj wiceminister pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk w programie „Minęła Dwudziesta” TVP Info.

Premier Beata Szydło uda się specjalnie przygotowanym na tę okazję „500 busem” do miejscowości Zatory (woj. mazowieckie), gdzie ma towarzyszyć jednej z tamtejszych rodzin w wypełnianiu i złożeniu wniosku o świadczenie wychowawcze. „500 busy” będą kursować po każdym regionie, żeby udzielać informacji na temat programu.

Rodzice dostaną 500 zł co miesiąc na pierwsze i każde kolejne dziecko. Jest to kwota nieopodatkowana, więc tyle dostaną „na rękę”. Pierwsze dziecko to jedyne albo najstarsze dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18 lat.

Prawie wszystkie samorządy przygotowały specjalne strony na temat programu lub zamieściły obszerne informatory; we wszystkich województwach działają infolinie. Wnioski można składać też przez internet. We Wrocławiu adres strony informacyjnej to http://www.mops.wroclaw.pl/formy-pomocy/program-rodzina-500

We Wrocławiu przez cały kwiecień działać będzie 119 mobilnych punktów przyjmowania wniosków, które zaplanowano przede wszystkim w żłobkach i przedszkolach. Z 16 stałych punktów, dwa będą czynne do godz. 20.

Wnioski można składać już od 1 kwietnia 2016 r., czyli od dnia, w którym wejdzie ustawa do 30 września 2017 roku. Roczny budżet dla Wrocławia na program 500+ to ponad 292 mln złotych – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Społecznego Urzędu Miasta.

źródło:niezalezna.pl/wpolityce

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ