Prezydent odmawia zaprzysiężenia sędziów TK wybranych przez PO!

andrzej.png

Prezydent odniósł się do opinii Fransa Timmermansa i Thorbjorna Jaglanda, którzy uważają, iż warunkiem kompromisu ws. Trybunału Konstytucyjnego jest publikacja wyroku z 9 marca (stwierdzono w nim, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych, a cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji).

– Wszystkie osoby, o których teraz mówimy, to politycy. Proszę pamiętać, że prawnicy w Polsce, eksperci, którzy zajmują się także kwestiami prawa konstytucyjnego, mają w tej sprawie różne zdania. Są tacy, którzy twierdzą, że wszystko jest w porządku i tacy, którzy uważają inaczej. Trybunał też jest związany Konstytucją. Powołuje się na Konstytucję, a przecież znajdziemy tam przepis mówiący o tym, że Trybunał składa się z 15 sędziów. Komisja Wenecka uważa jednak, że premier powinna wyrok z 9 marca opublikować.

Andrzej Duda uznał, że skoro nie zebrał się wymagany skład zespołu (orzekało 12 sędziów), to podjęta decyzja nie jest wyrokiem.

– Jeśli tego składu nie ma – jest to po prostu grupa prawników czy sędziów. A w tym przypadku Trybunał działał w składzie 12 sędziów, co jest niezgodne z konstytucją.

Prezydent wypowiedział się również w kwestii zaprzysiężenia sędziów wybranych za rządów poprzedniej władzy:

– Sejm miał inne zdanie. Wybrał pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzając bezskuteczność wcześniejszych uchwał. Nowi sędziowie zostali zaprzysiężeni i teraz mamy 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Tak jak stanowi to konstytucja. I gdyby dzisiaj bez działania Sejmu zaprzysiąc dodatkowych sędziów, mielibyśmy do czynienia z ewidentnym naruszeniem ustawy zasadniczej. Więc wszyscy ci, którzy zwracają się do mnie z tego typu żądaniami, wprost apelują do mnie: „Panie prezydencie, niech Pan złamie Konstytucję, niech w Trybunale będzie 18 sędziów.

Andrzej Duda podkreślił, że przepis, na którego podstawie wybrano poprzednich sędziów, został zakwestionowany przez sam Trybunał. Prezydent uznał, że problem jest natury politycznej, więc by go rozwiązać potrzebne są decyzje polityczne.

źródło: http://wpolityce.pl/polityka/287829-andrzej-duda-ci-ktorzy-zwracaja-sie-do-mnie-z-zadaniem-o-zaprzysiezenie-kolejnych-sedziow-apeluja-panie-prezydencie-niech-pan-zlamie-konstytucje,
http://www.rp.pl/Polityka/304069841-Andrzej-Duda-Nie-ma-dogmatu-o-nieomylnosci-prezydenta.html#ap-6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj