Wrocław: Tegoroczne obchody VI. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej – podsumowanie

zol.jpg

Wczoraj wieczorem zakończyły się główne obchody VI rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Tegoroczne uroczystości pod wieloma względami były wyjątkowe. Organizatorzy dokonali kompilacji najbardziej udanych elementów z przeszłości, takich jak: Galeria Pamięci, koncert Grupy 44 i oczywiście mszy na cmentarzu i w katedrze. Pojawiły się również elementy nowe: przedstawicielstwa wojska i policji podczas składania kwiatów pod tablicami poległych w katastrofie Wrocławian, koncert światowej klasy Poznańskiego Chóru Chłopięcego czy wystawienie 96 białych i czerwonych zniczy na Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich.

Wieczorem, w czwartek 7 kwietnia, w siedzibie „Solidarności” w sali im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki odbył się panel dyskusyjny poświęcony polityce historycznej Lecha Kaczyńskiego. W spotkaniu wzięli udział: Dominika Arendt-Wittchen z Inicjatywy Historycznej, Paweł Hreniak – wojewoda wrocławski oraz profesor Krzysztof Kawalec i profesor Włodzimierz Suleja. Prelegenci przypomnieli największe zasługi wybitnego prezydenta, m.in. powołanie Muzeum Powstania Warszawskiego w 2004 roku, w czasie, gdy był jeszcze prezydentem Warszawy, a także ustanowienie obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych w 2010 roku. Podczas spotkania starano się również odpowiedzieć na pytania o kształt obecnej polityki historycznej i o budowanie za jej pomocą tożsamości narodowej młodych Polaków. Rozmowa była prowadzona przez dziennikarzy Radia Rodzina, a jej główna część była transmitowana na antenie radia „na żywo”.
(pisaliśmy o tym tutaj: http://wdolnymslasku.com/node/718 )

Dzień później, w piątkowe popołudnie, w Klubie Muzyki i Literatury miał miejsce spektakl literacko-muzyczny poświęcony pamięci tragedii nad Smoleńskiem pt. „Skrawek Wolności” autorstwa Grupy 44. Wystąpili aktorzy-wokaliści: Urszula Milewska, Grażyna Komincz, Jarosław Królikowski i Krzysztof Paździora, na fortepianie zagrał Sławomir Krysa, a autorem całego spektaklu był Wojciech Popkiewicz.
(tutaj: http://wdolnymslasku.com/node/731 )

W sobotę, 9 kwietnia w godz. 15.00-16.00, przy ul. Świdnickiej odbyła się jedyna w Polsce „Galeria Pamięci”. Żołnierze, harcerze oraz ochotnicy ustawili się z portretami 96 ofiar Katastrofy Smoleńskiej pomiędzy Rynkiem a trasą WZ.
(tutaj: http://wdolnymslasku.com/node/738 )

O godz. 17.00 w kościele p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego wystąpił światowej sławy Poznański Chór Chłopięcy pod przewodnictwem dyrygenta Jacka Sykulskiego. Kilkudziesięciu śpiewaków zachwyciło zebranych koncertem „In Paradisum” dedykowanym pamięci ofiar. Wzruszenie wywołane przepięknymi wykonaniami niejednemu słuchaczowi wycisnęło łzy z oczu, a prawdziwym szokiem (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) były fragmenty solowe wspaniale zaśpiewane przez kilkuletnich chłopców. Niesamowita była także radość młodych wykonawców z występu dla niewielkiej widowni zebranej w kościele, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę fakt, że chór wyrusza niebawem w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych.

Sobotnie obchody zakończyło wystawienie 96 zniczy na Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich. Mimo deszczu pojawiło się kilkadziesiąt osób, które sprawnie rozpaliły biało-czerwone lampiony. Podczas wydarzenia obecne były największe wrocławskie media, które następnie zamieściły relacje na swoich stronach internetowych.
(tutaj: http://wdolnymslasku.com/node/740 )

Główne uroczystości związane z rocznicą Katastrofy Smoleńskiej odbyły się w niedzielę 10 kwietnia. Rozpoczęły się mszą polową na cmentarzu Św. Rodziny przy krzyżu upamiętniającym zbrodnię katyńską 1940 i tragedię smoleńską 2010. Po południu o godz. 17.30 delegacje wojska, policji, władz i organizatorów obchodów złożyły wieńce pod tablicami poświęconymi ofiarom związanym z Wrocławiem: Aleksandrze Natalii-Świat (pl. Solny), Janinie Natusiewicz-Mirer (budynek Panoramy Racławickiej), Władysławowi Stasiakowi (ul. Szewska 49) i Jerzemu Szmajdzińskiemu (ul. Oporowska, Stadion Śląska Wrocław). Przy tablicach wartę pełnili żołnierze.
(tutaj: http://wdolnymslasku.com/node/750 )

O godz. 18.30 biskup Jacek Kiciński koncelebrował uroczystą Mszę Św. w Katedrze. W homilii kapłan przypomniał, że ta tragedia może być dla nas szczególną szkołą wiary i przyczyną zmiany swojego życia i myślenia. Mszę św. uświetniły kompania honorowa Wojska Polskiego i orkiestra wojskowa. Bezpośrednio po błogosławieństwie z Katedry wyruszył Marsz Milczenia. Uczestnicy pochodu nieśli portrety ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz flagi narodowe. Wierni przeszli głównymi ulicami na plac Gołębi, gdzie przemówienia wygłosili: poseł Jacek Świat, wojewoda Paweł Hreniak oraz przewodniczący Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierz Kimso.
Obchody zakończył Apel Pamięci, a kompania oddała salwę honorową.
(tutaj: http://wdolnymslasku.com/node/751 )

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj