Figura Matki Boskiej Bardzkiej to najstarsza rzeźba maryjna w Polsce!

Bardo Kościół Nawiedzenia NMP

Drewniana figura Matki Boskiej przechowywana w bazylice w Bardzie na Dolnym Śląsku to najprawdopodobniej najstarsza rzeźba maryjna w Polsce. Wykazało to badanie metodą węgla radioaktywnego C14. Dzięki tej technologii można w przybliżeniu ustalić datę ścięcia drzewa. Badania sfinansował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Mierząca 43,3 cm figura przedstawia Madonnę tronującą z dzieciątkiem Jezus na kolanach. Wykonana została w stylu romańskim z drzewa lipowego. Pierwsze prace konserwatorskie prowadzono jeszcze przed II wojną światową, w 1926 r. Odnowiono wówczas niszczejące polichromie i złocenia. Teraz natomiast badaniu poddano sam materiał. Okazało się, że drzewo, które posłużyło do sporządzenia rzeźby, ścięto około 1011 r. Dopuszczany jest przy tym margines błędu +/- 26 lat. Do tej pory figurę datowano na XII-XIII wiek.

Już w średniowieczu tłumy pielgrzymów z całego Śląska (i nie tylko) udawały się do Barda, by pokłonić się figurze NMP. Tradycja wiąże pojawienie się rzeźby na Dolnym Śląsku z zakonem rycerskim joannitów. Ten powstał jednak dopiero na początku XII w., figura jest więc dużo starsza. W późniejszym okresie opiekowali się nią mnisi z zakonu cystersów, którzy pojawili się w Bardzie w 1299 r. Zakupili wówczas górę zamkową wznoszącą się ponad miejscowością. Pozostali tu do kasaty zakonu przez władze pruskie w 1810 r. Losy figury były burzliwe, ale szczęśliwie przetrwała do dzisiaj.

W lipcu 1966 r. arcybiskup wrocławski ksiądz kardynał Bolesław Kominek dokonał uroczystej koronacji rzeźby Matki Boskiej Bardzkiej. W tym roku wypada 50. rocznica tego aktu.

Foto: Halicki, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Źródło: www.online.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ