Wrocław: Jedyna taka galeria w Polsce

gp.png

W przeddzień Katastrofy Smoleńskiej, w sobotę 9 kwietnia, na ul. Świdnickiej we Wrocławiu ustawiło się kilkadziesiąt osób z 96 portretami poległych w Smoleńsku. Niesprzyjająca deszczowa pogoda i przejmujący chłód nie przeszkodziły ochotnikom (w różnym wieku) oddać hołdu ofiarom. Pojawili się między innymi żołnierze, harcerze, młodzi i starsi Wrocławianie, którzy zaoferowali swoją pomoc, by przypomnieć przechodniom sylwetki członków polskiej delegacji, która wyruszyła 10 kwietnia 2010 roku na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Zobacz zdjęcia:

Warto zaznaczyć, że to jedyna tego rodzaju galeria w Polsce. O wydarzeniu wspomniano nawet w głównym wydaniu „Teleexpresu”

Jeden z organizatorów, Stanisław Kamykowski, mówił:

– Galeria Pamięci to wydarzenie, dzięki któremu przywracamy pamięć o tych, którzy funkcjonowali w przestrzeni publicznej i służyli Polsce. 96 portretów pozwala nam upamiętnić wszystkie ofiary katastrofy, bez względu na jakiekolwiek podziały polityczne. Zaangażowanych w Galerię Pamięci łączy wspólne poczucie, że polegli zasługują na naszą pamięć, a ich losy splotły się nierozerwalnie 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Główny pomysłodawca wystawy, Radosław Rozpędowski, podkreślał:

– Chcieliśmy przypomnieć, że 10 kwietnia 6 lat temu, 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, służyły państwu polskiemu. Przechodnie, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś na temat poszczególnych osób, mogli podejść do uczestników Galerii i otrzymać odpowiedzi na swoje pytania.

Kolejna Galeria Pamięci już na najbliższych obchodach Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj