Zamęt w Platformie. Kopacz odkręca słowa Schetyny

grzegorz schetyna_0.jpg

– Schetyna został źle zrozumiany – powiedziała była premier Ewa Kopacz. To reakcja na słowa Grzegorza Schetyny, który mówił, że PO wezwie do referendum w sprawie bycia Polski w UE. – Na zarządzie PO nie rozmawialiśmy o referendum. Jeśli dziś rozpisalibyśmy referendum, czy Polska ma zostać w UE, to gwarantuję, że nawet PiS i wyborcy PiS powiedzieliby, że chcą, by Polska w Unii została – powiedziała była premier w Polskim Radiu RDC. 
 
Grzegorz Schetyna udzielił wywiadu „Tygodnikowi Powszechnemu”. Na pytanie o to , „czy PO wezwie do referendum w sprawie bycia Polski w UE” odpowiedział: „Tak, to bardzo prawdopodobne„.
 
Wczoraj Monika Olejnik pytała, dlaczego przewodniczący PO chciał, żeby było referendum ws. polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Mówił, że „jeśli PiS będzie kontynuował swoją antyeuropejską politykę, wezwiemy do referendum”.

Schetyna tłumaczył, że była by to konsekwencja tego, że referendum już było – ws. wejścia do UE. Oskarżył Monikę Olejnik o manipulację (cytat za 300polityka.pl):

 

– „Jeśli PiS będzie kontynuował swoją antyeuropejską politykę, wezwiemy do referendum”. No, wezwiemy do referendum. No dalej mówię, że jestem zaskoczona.
– Nie, no, ale…
– Autoryzował pan to?
– Jeśli PiS będzie chciał referendum, to ono się odbędzie, ponieważ mają większość. Jeżeli będzie podważał polską obecność w Europie, to oczywiście referendum jest najlepszą odpowiedzią, trzeba być na to gotowym…
– Ale pan mówi, że to pan wezwie do referendum…
– Gdybym chciał wezwać, przecież powiedziałem, że najlepszą odpowiedzią na działania antyeuropejskie PiS-u, najlepszą odpowiedzią jest odpowiedź całego narodu, w referendum. Jeśli PiS będzie działał antyeuropejsko i wyprowadzał Polskę z UE, to na to Polacy powinni odpowiedzieć: nie ma na to zgody. Najlepszą powszechną odpowiedzią jest referendum.

 

Szefa PO tłumaczyła w Polskim Radiu RDC Ewa Kopacz. Stwierdziła, że jest tego samego zdania co Schetyna. Dodała jednak, że przewodniczący Platformy został źle zrozumiany. Przekonywała też, że podczas zarządu partii nie rozmawiano na ten temat.

 

„Zgadzam się z Grzegorzem Schetyną, że PiS prowadzi polityką antyeuropejską. Ona doprowadzi do tego, że będziemy tracić pozycję w UE (…) Schetyna został źle zrozumiany [mówiąc o referendum]. To bardzo proeuropejski polityk, reagował na pytania i zachowania PiS, stąd to nieporozumienie. Na zarządzie PO nie rozmawialiśmy o referendum (…) Jeśli dziś rozpisalibyśmy referendum, czy Polska ma zostać w UE, to gwarantuję, że nawet PiS i wyborcy PiS powiedzieliby, że chcą, by Polska w Unii została (…) Na razie w PO nie rozmawiamy na temat o referendum, a decyzje podejmujemy kolegialnie”

 

– powiedziała Ewa Kopacz.

Czytaj: W sejmiku nowy klub PO – PSL -SLD : Schetyna wraca do gry

foto: YouTube.pl
źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj