Patriotyczny Głogów w akcji. „Lewica zaprzestała świętowania 1-maja”

2.jpg

Dzięki działalności patriotycznego środowiska w Głogowie, w tym roku SLD nie zorganizowało w mieście po raz pierwszy lokalnych uroczystości z okazji 1 maja. – U nas 1 maja była antykomunistyczna pikieta pokazująca dramat robotników za czasów komuny. To wszystko odbywa się kulturalnie i edukacyjnie – mówi portalowi niezalezna.pl Marcin Marciszak, prezes stowarzyszenia Patriotyczny Głogów. Dziś w mieście Turniej Piłkarski poświęcony pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Jak to się stało, że w Głogowie SLD nie świętowało 1 maja?
Dwa lata temu zorganizowaliśmy swoje obchody w ich miejscu, rok później też i oni próbowali robić obchody w innym miejscu, ale teraz już odpuścili. To jest szczególne, bo to się zdarzyło chyba po raz pierwszy w historii miasta, że lewica zaprzestała świętowania. Tłumaczyli się ogólnopolskimi obchodami w Warszawie.

1

Fot. Info ze strony sldglogow.pl

Co wy chcieliście pokazać 1 maja?
Zrobiliśmy, podobnie jak w poprzednich latach, wystawę pokazującą komunistyczne zbrodnie. Wspominamy w niej zarówno zabitych, jak i tych, którzy się do tego przyczynili. Trzeba pokazać, kto mordował ludzi pracy. Pokażmy całą prawdę. My mówimy o tym głośno.

Jakie zbrodnie pokazaliście?
Stan wojenny, zbrodnię w Lubiniu, dramat w kopalni Wujek… Dla nas to jest ważne, aby mówić o tym i lokalne media to też pokazują. U nas 1 maja była antykomunistyczna pikieta pokazująca dramat robotników za czasów komuny. To wszystko odbywa się kulturalnie i edukacyjnie. Ludzie czytają, rozmawiają o tamtych wydarzeniach.

2

Fot. Patriotyczny Głogów

Dziś oddajecie hołd Rotmistrzowi Pileckiemu.
W sumie cały maj jest u nas poświęcony temu wielkiemu człowiekowi. To jest dla nas ważny miesiąc. Wczoraj odbył się koncert poświęcony Rotmistrzowi, połączony z licytacją na rzecz pomocy dla chorego chłopczyka Filipka, gdzie m.in. koszulka polskiej reprezentacji z autografem Roberta Lewandowskiego została wylicytowana za tysiąc złotych, koszulki piłkarskie Chrobrego Głogów po 400 zł. Więc to była bardzo udana akcja.
 

3

Jest też II edycja Turnieju Piłkarskiego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
To jest dla nas wyjątkowy turniej, który nabiera rozmachu i prestiżu. Bierze w nim udział ok. 30 drużyn ze szkół podstawowych, czyli aż 250 dzieci. Wspierają nas w tym m.in. dzieci Witolda Pileckiego, a jego córka wystosowała do nas przepiękny list. Minister edukacji, pani Anna Zawadzka,będzie naszym gościem specjalnym. Cieszymy się, że przez sport możemy też uczyć polskiej historii. Ten turniej jest połączony z festynem rodzinnym, gdzie będzie m.in, konkurs wiedzy o Rotmistrzu, czy też konkurs plastyczny poświęcony jego postaci. Pamiętamy o nim na wielu płaszczyznach, ale aktywnej zabawy i skoków na dmuchańcach też nie zabraknie. Zapraszamy więc dziś do Głogowa.  

List Zofii Pileckiej-Optułowicz:

4

Fot. Patriotyczny Głogów

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj