Prawo i Sprawiedliwość poprze Donalda Tuska?

Donald_Tusk_(6165309851).jpg

Rzecznik klubu Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek oświadczyła w poniedziałek, że PiS może poprzeć kandydaturę Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej. Jest jeden warunek – b. premier nie może szkodzić Polsce.

Zapytana o ocenę dotychczasowych poczynań b. premiera na forum europejskim, Mazurek wypomniała Tuskowi, że nie wspierał wysuniętej przez PiS kandydatury Janusza Wojciechowskiego na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Rzecznik zapewniła, że PiS nie będzie realizować polityki rewanżystowskiej.

Beata Mazurek twierdzi, że należy wspierać polskich polityków na arenie międzynarodowej. Rzecznik zastrzegła jednak, że Tusk otrzyma poparcie, jeśli nie będzie szkodził Polsce. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski skomentował, że jest jeszcze za wcześnie, aby deklarować poparcie dla ewentualnej drugiej kadencji Tuska. Potwierdził natomiast, że polska dyplomacja powinna – jego zdaniem – popierać Polaków na „wysokich stanowiskach międzynarodowych”.

Donald Tusk sprawuje urząd Przewodniczącego Rady Europejskiej od grudnia 2014 r. Jego kadencja trwa dwa i pół roku, i wygaśnie w czerwcu 2017 r. Tusk będzie mógł zostać wybrany ponownie, ale musi uzyskać poparcie wszystkich państw członkowskich, które reprezentowane są przez głowy państw lub szefów rządów.

Foto: Platforma Obywatelska RP, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

źródło: online.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ