Bicz na oszustów podatkowych: Sejm przyjął klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania

euro.jpg

Już w grudniu informowaliśmy, że  najnowszy raport Global Financial Integrity – międzynarodowej organizacji, która prowadzi analizy nielegalnych przepływów finansowych, zalicza Polskę do niechlubnej dwudziestki w rankingu najbardziej wyzyskiwanych krajów. Za granicę trafia aż 5 % polskiego PKB

Dr Krystian Mieszkała, ekspert ds. budżetu i finansów podkreśla, że nielegalne wyprowadzanie pieniędzy za granicę nie jest nowym zjawiskiem i jedyną formą walki z tym procederem są skuteczne działania organów państwa.

Z przedstawionych  w Sejmie wyników audytu rządów PO – PSL jednoznacznie wynika, że poprzednia władza doprowadziła do nasilenia zjawiska unikania płacenia podatków w Polsce.Nastąpił spadek dochodów podatkowych o ok. 60 mld zł.Warto odnotować, że w Polsce „kwitło” zjawisko przerzucania dochodu do obcych jurysdykcji podatkowych realizowane za pomocą cen transferowych. Według raportu „Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego” wyprowadzano z Polski w ten sposób co najmniej 10 miliardów złotych rocznie.  – dodaje.

Uszczelnienie systemu podatkowego to główne zadanie przyjętej przez Sejm klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Narzędzie ma uniemożliwić firmom omijanie przepisów podatkowych, co pozwala płacić mniejsze daniny.

Klauzula będzie stosowana, gdy korzyść uzyskana poprzez obchodzenie przepisów podatkowych przekroczy w roku podatkowym 100 tys. złotych. Fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność podatnika została podjęta w celu obniżenia podatku. Wtedy tamten będzie musiał zapłacić daninę w odpowiedniej wysokości.

Wiceminister finansów Marian Banaś podkreśla, że przyjęta w nowelizacji definicja unikania płacenia podatków nie krzywdzi uczciwych przedsiębiorców.

– Przyjęliśmy definicję z Unii Europejskiej, z wzorców krajów UE. Posługujemy się tą definicją i jest ona wystarczająca, by ją zastosować do naszych przepisów. Chcę powiedzieć, że ta ustawa dotyczy przede wszystkim nieuczciwych przedsiębiorców, więc wszystkie zapisy dotyczące tej ustawy są wymierzone w nieuczciwych przedsiębiorców. Uczciwi nie muszą się obawiać żadnych konsekwencji z tego tytułu 

 

Czytaj: Wałbrzych na skraju bankructwa. Miasto ma gigantyczne długi​

źródłoradiomaryja.pl/ wdolnymslasku.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj