Problemy UMWD z naborem wniosków o dotacje


Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego do niedawna prowadził nabór wniosków o dofinansowanie remontów zabytków. Nagle cały proces zawieszono. Oficjalnie z powodu awarii systemu. Nieoficjalnie mówi się nawet o ustawieniu konkursu.

Na ochronę zabytków Dolnego Śląska urząd marszałkowski przeznaczył w tym roku 30 milionów euro. Kwota ta dla przeciętnego zjadacza chleba może wydawać się niewyobrażalnie wysoka. Z perspektywy ogromnej liczby zabytków znajdujących się na terenie województwa jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Zwłaszcza, że to właśnie w naszym regionie zlokalizowanych jest niezliczona ilość – w wielu przypadkach zaniedbanych – zabytków.

Wśród aktywistów zajmujących się tematyką ochrony zabytków kwestia dofinansowania była szeroko komentowana. Zwracano uwagę nie tylko na stosunkowo niewielkie pieniądze przeznaczone na ochronę dziedzictwa, lecz także ich niezrozumiały podział na regiony. Teraz zaś doszły do tego możliwe nieprawidłowości przy rozdziale środków, o czym donosi autor bloga Zabytki Śląska:

– Pod osłoną długiego majowego weekendu Zarząd Województwa Dolnośląskiego 29 kwietnia wywrócił stolik z dotacjami unijnymi dla zabytków. Wnioski złożone w lutym, w programie o kodzie 4.3, skasował i ponownie ogłosił nabór – czytamy na stronie www.slask-zabytki.blogspot.com. – Czy może pojawił się ktoś Ważny, kto swojego projektu w lutym nie złożył bo np. nie zdążył a obecnie jest gotowy? Ważny jest pewnie na tyle ważny, że dostać pieniądze MUSI – czytamy.

Do zaistniałej sytuacji natychmiast odnieśli się urzędnicy, wydając oświadczenie w tej sprawie. Tłumaczyli w nim, że prawo do anulowania konkursu było zastrzeżone w regulaminie pod warunkiem wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej nie przewidzianej w momencie jego ogłaszania. Taką sytuacją była natomiast awaria systemu informatycznego:

– Decyzja wynika z działań mających na celu dostosowanie lokalnego systemu informatycznego do potrzeb realizacji naboru. Trwające prace zapewnią lepszą funkcjonalność generatora wniosków oraz wyeliminują dotychczas występujące niedogodności. Jednocześnie w związku z anulowaniem konkursów z dnia 30.11.2015 r. w ramach Działania 4.3 ogłoszono tożsame konkursy z zastosowaniem nowego narzędzia naboru wniosków – czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

Czy to rozwieje wątpliwości dotyczące ewentualnych nieprawidłowości? Najpewniej przekonamy się o tym dopiero, gdy rozstrzygnięty zostanie konkurs na przyznanie dotacji. Porównanie wniosków złożonych przed i po awarii pozwoli przekonać się, kto zyskał na przesunięciu terminów. Interesujący będzie też oczywiście ostateczna lista beneficjentów programu.

Zdjęcie przedstawia zniszczoną w 2014 unikatową przędzalnię w Mysłakowicach. Autorem jest Dariush+ z portalu www.fotopolska.eu.

Czytaj: Bicz na oszustów podatkowych: Sejm przyjął klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ