DNA jako nośnik danych cyfrowych

dna.jpg

W celu przeprowadzenia eksperymentów nad przechowywaniem danych w DNA firma Microsoft kupi od firmy Twist Bioscience 10 milionów długich oligonukleotydów.

Kod genetyczny pozwala na niezwykle gęste upakowanie danych. W jednym gramie DNA można przechować niemal 1 zettabajt (miliard terabajtów) danych. DNA jest też nośnikiem niezwykle odpornym na działanie czynników środowiskowych. Sekwencjonowano już DNA liczące wiele tysięcy lat, a w 2013 roku niemieccy naukowcy dowiedli, że dane cyfrowe można będzie przechowywać w DNA przez co najmniej 500 lat.

Największym problemem związanym z wykorzystaniem DNA są trudności w zapisaniu i odczytaniu danych. Aby zapisać dane, Twist Bioscience korzysta z wybudowanego przez siebie urządzenia i dostarcza swoim klientom DNA przygotowywane na zamówienie, kosztujące około 10 centów za parę bazową. Odczyt danych jest zaś dokonywany przez sekwencjonowanie genomu, którego koszt znacząco spadł w ciągu ostatnich 20 lat, ale wciąż jest zbyt wysoki, by technologia taka mogła się upowszechnić.

Kolejne prace dowodzą jednak, że sama technologia działa i że możliwe jest odzyskanie wszystkich danych zapisanych w oligonukleotydach.

czytaj: jak bardzo zadłużony jest Wrocław? 71 Nevs pyta radnego Krystiana Mieszkałę”

źródło: gazeta Obywatelska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ