Rząd odblokuje inwestycje w łupki

www.mos.gov.pl/

Zmiany w przyznawaniu koncesji i ułatwienia w poszukiwaniach ropy i gazu, zarówno z konwencjonalnych źródeł, jak i ze złóż łupkowych, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów państwa ma przynieść projektowana nowela prawa górniczego i geologicznego – mówi główny geolog kraju i wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek.

W najbliższych dniach gotowy będzie projekt ustawy, który połączy zmiany w prawie górniczym i geologicznym z implementacją unijnej dyrektywy dotyczącej węglowodorów.

– Chodzi o to, by nie mnożyć ustawowych bytów

– tłumaczy Mariusz Orion Jędrysek. Podkreśla, że zmiany proponowane przez Ministerstwo Środowiska mają ułatwić przedsiębiorcom poszukiwanie ropy i gazu oraz zabezpieczyć interesy skarbu państwa przy udzielaniu koncesji łącznych na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów.

– Jedno i drugie osiągniemy m.in. dzięki tzw. systemowi open door, w którym koncesje nie będą udzielane automatycznie, lecz w przetargu, ale na wniosek inwestora. Takie rozwiązanie nie oznacza automatycznego przyznania koncesji poszukiwawczej firmie, która jako pierwsza zgłosiła chęć poszukiwań. Ministerstwo ogłosi przetarg, do którego będą mogli przystąpić inni przedsiębiorcy

– wyjaśnia wiceminister. Zaznacza, że do przetargu dopuszczane będą firmy wiarygodne finansowo, gwarantujące realizację warunków ewentualnie udzielonej koncesji geologicznej, w tym pełne raportowanie z postępu prac, tak aby faktycznie wzbogacić informację geologiczną.

Przez PO-PSL nie tylko utraciliśmy szanse na duże zyski z bycia pierwszymi, jeśli chodzi o gaz i ropę z formacji łupkowych, zmarnowano kopalnie węgla kamiennego, doprowadzono do bardzo trudnej sytuacji górnictwo miedzi i srebra, ale też wplątano Polskę w potężne problemy organizacyjno-prawne i własnościowe związane z brakiem kontynuacji polityki geologicznej z lat 2005–2007. Państwo utraciło kontrolę nad koncesjami potężnych złóż metali, a nawet cegielnie i kamieniołomy w ogromnej części zostały przejęte przez obcy kapitał.

Nowe prawo będzie dopuszczało przetargi inicjowane przez Ministerstwo Środowiska. Zgodnie z tym pomysłem to resort przygotowywałby pakiet koncesyjny z pełną informacją geologiczną, środowiskową itd. niezbędną inwestorowi.

– Dotychczas takiego przetargu nigdy nie przeprowadzono. Za kilka dni go ogłosimy, oferując gotowy pakiet na jedną koncesję. W takim postępowaniu przedsiębiorcy są zwalniani z części biurokratycznych obowiązków, w tym z oceny oddziaływania na środowisko, bo to wszystko wykonuje ministerstwo. W tym wypadku jednak przedsiębiorcy nie mają swobody proponowania obszaru koncesyjnego, bo ten wyznacza minister w pakiecie koncesyjnym– wyjaśnia Mariusz Orion Jędrysek.

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj