Polska kolonią podatkową: Zagraniczne firmy na masową skalę nie wykazują zysku

pana paprt domena.jpg

Ponad połowa zagranicznych firm nie płaci w Polsce podatków. Wszystko przez m.in. źle skonstruowany podatek CIT, który pozwala wyprowadzać pieniądze do tzw. „spółek matek” zarejestrowanych za granicą. Z perspektywy zagranicznych przedsiębiorców, nasz kraj jest rajem podatkowy. Tymczasem polscy przedsiębiorcy walczą z biurokracją, podatkami i konkurencją. A statystyki są porażające.

Według badań GUS z 2012 roku w Polsce zarejestrowanych firm z udziałem kapitału zagranicznego było ponad 25 tys. i tylko 49 proc. z nich wykazało zysk. Zagraniczne firmy zapłaciły podatek w wysokości 8,5 miliarda złotych, co stanowiło tylko 0,68 procent przychodu tych firm. Wszystko przez źle skonstruowany podatek CIT, który pozwala na transferowanie zysków ze spółek-córek do spółek-matek zarejestrowanych za granicą.

Dr Krystian Mieszkała, ekspert ds. podatków podkreśla, że polski system podatkowy musi być uszczelniany, bo po 8 latach rządów PO – PSL  kwota utraconych podatków wyniosła 60 mld zł.

Przede wszystkim należy dokonać gruntownej zmiany w podatku CIT, ponieważ zagraniczne firmy nauczyły się go nie płacić. W Polsce ponad 13 tys. firm z kapitałem zagranicznym nie płaci w Polsce podatku CIT. Obecny podatek CIT opodatkowuje wykazany zysk, zatem podatnicy poprzez np. kreowanie kosztów, nie wykazują dochodu – wyjaśnia Krystian Mieszkała. I dodaje, że klasycznym przykładem takiego procederu jest nabywanie przez firmy ulokowane w Polsce „know -how” od spółek-matek ulokowanych za granicą lub w raju podatkowym.

-Warto podkreślić, że tego typu proceder stosują wielkie sieci handlowe. Można zadać retoryczne pytanie:  jakiego „know how” potrzeba do sprzedaży produktów w marketach? W ten sposób można cały uzyskany przychód wyprowadzić z Polski co spowoduje, że firma w Polsce wykaże stratę – mówi Krystian Mieszkała.

Jak podkreślają eksperci, jednym z wielu rozwiązań jest opodatkowanie przychodu (zamiast dochodu) firmy. Tyle, że to dość radykalna zmiana.

Według Krystiana Mieszkały posiada jednak zalety bowiem raz na zawsze skończy z hipokryzją w tej kwestii. Spółki zagraniczne staną się rentowne, bo kreowanie kosztów przestanie się opłacać.

Takie rozwiązanie posiada też pewną wadę. Pogorszy sytuację  przedsiębiorców, którzy są zmuszeni do ponoszenia wysokich kosztów w swojej działalności. Opodatkowanie przychodu premiuje przedsięwzięcia, która nie są kosztowne – dodaje.

Czytaj: Za rządów PO – PSL Polska stała się rajem dla „przestępców” podatkowych

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ