Trzebnica – miasto św. Jadwigi Śląskiej

trzebnica21.jpg

Miejscowość szczyci się kilkusetletnią historią i Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, która tu ufundowała wraz z mężem Henrykiem Brodatym klasztor Cysterek i tu zakończyła ziemski żywot.

Trzebnica, liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców miasteczko, leży nieopodal Wrocławia. Jest otoczona pięknymi Wzgórzami Trzebnickimi, zwanymi także Kocimi Górami, dlatego nie dziwi obecny tu i ówdzie symbol kota. Miejscowość szczyci się kilkusetletnią historią i Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, która tu ufundowała wraz z mężem Henrykiem Brodatym klasztor Cysterek i tu zakończyła ziemski żywot. Święta Patronka jest obecna nie tylko poprzez wspomniany klasztor i relikwie w bazylice, ale także bezpośrednio lub pośrednio inspirując do dnia dzisiejszego wiele dzieł i inicjatyw.

Warto na niektóre zwrócić uwagę i przy sposobności zwiedzić je lub wziąć udział w organizowanych uroczystościach. Zacznijmy od klasztoru i bazyliki. Od ponad 150 lat w klasztorze żyją i posługują siostry boromeuszki (http://boromeuszki.pl/). Istnieje możliwość zwiedzania klasztoru z przewodnikiem. Na szczególną uwagę zasługuje muzeum, po którym z pasją oprowadza s. Olimpia, ukazując gromadzone żmudnie cenne pamiątki i eksponaty. Można przy tej okazji dowiedzieć się o dziełach miłosierdzia prowadzonych na miejscu przez siostry, m.in. zakładzie opiekuńczo-leczniczym, świetlicy dla dzieci i młodzieży „Maciejki”

Ośrodku Wsparcia Społecznego „Szósty stół św. Jadwigi”. Należy też wspomnieć o cieszącej się dużym powodzeniem tzw. majówce organizowanej w ogrodach klasztornych sióstr. Wśród wielu atrakcji przygotowanych specjalnie dla gości czekają wtedy nie tylko dobre jedzenie, lecz także liczne gry i zabawy, wystawy artystyczne, loterie. Bazylika jest przede wszystkim miejscem kultu i pielgrzymek z centralnymi uroczystościami ku czci św. Jadwigi w październiku (więcej informacji tutaj). Ale to również miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. koncertów i wystaw. Odwiedzając bazylikę, można okazjonalnie spotkać wśród pielgrzymów ciekawych ludzi z różnych zakątków świata, np. fotografa papieskiego Artura Mariego czy liczny orszak policjantów.

Inną ciekawostką Trzebnicy są ścieżki św. Jadwigi. Mała ścieżka okala plac pielgrzymkowy, duża zaś wiedzie po miejscach związanych z życiem św. Jadwigi. To przy okazji możliwość poznania miasta i długiego spaceru. Od kilkunastu lat we wrześniu organizowane są w Trzebnicy dni kultury chrześcijańskiej. W ramach tych obchodów odbywa się pielgrzymka po kolejnych stacjach dużej ścieżki. Głównym patronem trzebnickiej bazyliki jest św. Bartłomiej Apostoł. Z tej okazji od kilku lat organizowany jest na placu pielgrzymkowym festyn parafialny „Bartłomiejki”, który jest świętem rodzinnym parafian i gości. Innym wydarzeniem, które ma miejsce w Trzebnicy, jest międzynarodowy plener plastyczny, którego zwieńczeniem jest wernisaż podczas festynu.

Dla spragnionych ciszy, zadumania i modlitwy oraz odpoczynku godny polecenia jest znajdujący się na obrzeżach miasta kompleks leśny zwany Lasem Bukowym, a w nim m.in. kościół pw. Czternastu Wspomożycieli, stacje drogi krzyżowej położone malowniczo na wzgórzach wśród drzew, oznakowane ścieżki przyrodnicze. To nie jest jeszcze kompletna lista wydarzeń i propozycji dla mieszkańców i gości, którzy zechcą zawitać do Trzebnicy. Na koniec wspomnijmy o dywanie kwiatowym, który każdego roku przygotowują siostry boromeuszki na Boże Ciało, orszaku Trzech Króli czy… lokomotywie (na zdjęciu poniżej) będącej pamiątką po linii wąskotorowej łączącej kiedyś Trzebnicę z Wrocławiem i innymi miejscowościami Dolnego Śląska.

autor: KS. BOGDAN GIEMZA SDS

źródło: http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2015/10/28/trzebnica-miasto-sw-jadwigi-slaskiej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj