OK Wrocław 2018 – czy odsunie Rafała Dutkiewicza od władzy?


Kilkunastu dawnych działaczy dolnosląskiej Nowoczesnej rozgoryczonych koalicją Ryszarda Petru z Rafałem Dutkiewiczem założyło Obywatelską Koalicję Wrocław 2016. Stawiają na transparentność i otwartość, choć jeszcze nie podano szczegółów dalszej działalności. Wiadomo tylko, że nowy projekt będzie wspierać Katarzyna Obara – Kowalska, wyrzucona niedawno z klubu Rafała Dutkiewicza.

Liderem nowej politycznej inicjatywy jest Michał Górski, który opuścił Nowoczesną niespełna miesiąc temu:

– Nowoczesna powstała jako alternatywa dla starych partii politycznych. Zaś jedną z głównych obietnic wyborczych było nieprzyjmowanie byłych i obecnych, prominentnych działaczy Platformy Obywatelskiej – tak ówczesną sytuację komentował były już członek zarządu regionu partii Petru.

Takich osób jak Michał Górski – rozczarowanych polityką w wykonaniu Ryszarda Petru – znalazło się w całym regionie kilkudziesiąt. W samym Wrocławiu mówi się o kilkunastu działaczach, z których większość współtworzy teraz stowarzyszenie OK Wrocław 2018.

– Nie zgadzamy się na to, aby duże partie polityczne dzieliły tort tylko dla swojego interesu, nie mając na uwadze dobra mieszkańców. Chcemy stanowić realną alternatywę dla dwóch dużych obozów we Wrocławiu – Prawa i Sprawiedliwości i Rafała Dutkiewicza z Nowoczesną – mówił Michał Górski podczas konferencji prasowej, na której poinformowano o powołaniu stowarzyszenia.

Młodzi politycy sporo mówili o transparentności, przejrzystości i partycypacji społecznej, jednak nie podali zbyt wielu konkretnych informacji. Wspominali na przykład o pomysłach dotyczących transportu publicznego czy finansowania sportu – w tym stadionu. Na konkrety trzeba jednak będzie zaczekać, gdyż ich przedstawienie zaplanowano najwcześniej na czerwiec. Wcześniej mają być one konsultowane z mieszkańcami i aktywistami miejskimi. Tych ostatnich zresztą zaproszono do współpracy przy tworzeniu wspólnej koalicji mającej na celu zaistnienie na lokalnej scenie politycznej. Już teraz wiadomo, że stowarzyszenie będzie wspierane przez radną Katarzynę Obarę – Kowalską, która została wyrzucona z klubu Rafała Dutkiewicza. Oficjalnie – za brak udziału w głosowaniu nad absolutorium dla prezydenta. Nieoficjalnie – i to jest wersja radnej – za nieposłuszeństwo.

– Kiedy wstępowałam do klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą sześć lat temu, celem była merytoryczna współpraca i rozmowy o Wrocławiu. Klub prezydenta przekształcił się jednak w partię polityczną, która de facto nie wiadomo z kim współpracuje. Ważne tylko, żeby utrzymać władzę. Nie zgodziłam się na taki rodzaj polityki – mówiła na konferencji Katarzyna Obara – Kowalska.

Radna, pytana o możliwość kandydowania na urząd prezydenta Wrocławia, udzielała wymijających odpowiedzi. Tak samo Michał Górski, który uznał za niepoważne lansowanie kogokolwiek na to stanowisko w pierwszym dniu funkcjonowania stowarzyszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ