Kartograficzna podróż w czasie na Geoportalu

Poszukiwanie współczesnych lokalizacji na starych mapach może sprawić wiele problemów. A raczej: „sprawiało”, gdyż teraz jest to możliwe dzięki nowej funkcjonalności Geoportalu.

Wszystko za sprawą połączenia funkcjonalności Geoportalu Dolnego Sląska i zasobów Uniwersytetu Wrocławskiego. Dzięki temu możliwe było nałożenie na siebie map z lat 1905 – 1944 (tzw. Messtichblattów, niemieckich map topograficznych w skali 1:25000) z późniejszymi opracowaniami z lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych, a także współczesnych. W efekcie możemy oglądać dowolne miejsca na Dolnym Śląsku okiem kartografów z dawnych lat.

– Wszystkie przedwojenne mapy pochodzą z naszego zasobu, który jest jednym z bogatszych zbiorów kartograficznych w kraju. Cieszę się, że władze województwa dostrzegły ten potencjał i mogliśmy podjąć współpracę – mówił prof. Tomasz Niedzielski, kierownik Zakładu Geoinformatyki i Kartografii.

Jak skorzystać z zasobów Geoportalu? Wystarczy odwiedzić stronę www.geoportal.dolnyslask.pl i uruchomić aplikację jako osoba fizyczna. Po załadowaniu mapy należy natomiast wybrać opcję „inne moduły’ znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu. Tam, po rozwinięciu pozycji „mapy topograficzne i ortofotomapy” wybieramy funkcję „mapy topograficzne 1905 – 2013”. Potem możemy wybrać zakres dat za pomocą suwaka, znajdującego się domyślnie po lewej stronie.

– Z naszego Geoportalu korzysta coraz więcej użytkowników. Liczba odwiedzin przekroczyła już ćwierć miliona. Teraz planujemy rozszerzyć funkcjonalności systemu m.in. o aplikację na smartfony i dodatkowe moduły statystyczne – powiedział marszałek Cezary Przybylski.

Sama baza danych historycznych map też być może doczeka się rozwinięcia. W archiwach wciąż czekają na ponowne odkrycie mapy sztabowe z lat dwudziestych XIX wieku, oraz dzieła Ludwiga Wilhelma von Reglera i Christiana Friedricha von Wredego z XVIII wieku.

Zdjęcie: UMWD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj