Wojsko otrzyma polskie karabinki. Gigantyczny kontrakt Fabryki „Łucznik”

beryl.png

Edward Migal, prezes zarządu „Łucznika” i płk Marek Chojnacki, stojący na czele szefostwa Inspektoratu Uzbrojenia, podpisali umowę na dostawę 17 621 sztuk 5,56 mm karabinków szturmowych wz. 96 Beryl oraz 8400 sztuk 5,56 mm karabinków wz. 96 Mini-Beryl dla polskich żołnierzy – informuje spółka. Jak podkreśla, kontrakt z Inspektoratem jest największą umową radomskiej Fabryki „Łucznik” od 2000 roku. Jego łączna wartość opiewa na kwotę ponad 156 mln złotych brutto.

 

24 maja 2016 roku należąca do Grupy PGZ Fabryka Broni „Łucznik” – Radom i Inspektorat Uzbrojenia MON zawarły umowę na dostawę kolejnej partii broni dla Wojska Polskiego. W latach 2016-2019 radomski „Łucznik” dostarczy do polskiej armii ponad 26 000 szt. 5,56 mm karabinków Beryl i subkarabinków Mini-Beryl. Jest to kolejna, w niedługim czasie, umowa, która wyposaża polskich żołnierzy w polską broń.

– Niezmiernie cieszy fakt, że po raz kolejny polskie wojsko obdarzyło nas swoim zaufaniem. Umowa niesie za sobą wiele korzyści. Żołnierze dostają nowoczesny, niezawodny i, co ważne, w stu procentach polski sprzęt, a my – fabryka broni – dzięki tej współpracy pozyskujemy środki umożliwiające nam dalszy rozwój. Rozważając kontrakt pod kątem jego wartości, jest to największa umowa fabryki od 2000 roku. Należy jednak pamiętać, że jest to współpraca wieloletnia i ilości karabinków w poszczególnych latach kształtują się na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego czy lat wcześniejszych – podkreśla Edward Migal, prezes zarządu Fabryki Broni. – Czeka nas niemało pracy, ale jesteśmy dumni, że nasze wyroby stale, niezawodnie służyć będą obronności obywateli – dodaje.

5,56 mm karabinek szturmowy wz. 96 Beryl i subkarabinek Mini-Beryl to broń automatyczna przeznaczona dla pododdziałów piechoty, wojsk desantowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych. Charakteryzuje je celność, niezawodność, trwałość i odporność na wpływ niekorzystnych warunków środowiska.

Karabinek na trudne warunki

Jak podano w komunikacie spółki, dzięki kompaktowym rozmiarom Mini-Beryl jest łatwy do przenoszenia i do walki w pomieszczeniach zamkniętych. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom jest jedynym producentem tej broni. Jest to przykład polskiej konstrukcji strzeleckiej o wysokich walorach użytkowych. Karabinek Beryl jest bronią trwałą, sprawdzoną w trudnych warunkach na realnym polu walki.

– Podpisana umowa potwierdza możliwości Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie uzbrojenia polskiej armii w nowoczesny sprzęt. To kolejny sukces zarówno PGZ, jak i Fabryki Broni „Łucznik” – Radom – zaznacza Maciej Lew-Mirski, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

„Łucznik” istnieje od 2000 r. i kontynuuje tradycje przedwojennej Fabryki Broni w Radomiu. Jest producentem i dostawcą broni dla Sił Zbrojnych RP oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na eksport i na rynek cywilny. Spółka wykonuje również usługi na zlecenie firm zewnętrznych wykorzystując doświadczenie i umiejętności załogi oraz nowoczesny i różnorodny park maszynowy.

Czytaj także: Prof. Tadeusz Marczak: Niemiecka polityka wypływa z tego, co sami określają imperialnym realizmem

fot. WWW.FABRYKABRONI.PL

źródło: telewizjarepublika.pl/fabrykabroni.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ