Świat bez wolności

logo-esk2016.jpg

“Świat bez wolności” to organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016 Międzynarodowy Przegląd Filmowy, podczas którego widzowie będą mogli uczestniczyć w spotkaniach ze sztuką filmową i historią.

Będą o nich opowiadać twórcy, naukowcy, dziennikarze oraz świadkowie wydarzeń o przełomowym charakterze.

Program Przeglądu tworzą filmy z różnych stron świata, które łączy wspólna tematyka: braku wolności. Każdego dnia zostaną zaprezentowane filmy z innego kraju, Polski, Węgier, Niemiec, Rosji, Chin, Czechosłowacji, Chile oraz Kuby. Będzie można zobaczyć między innymi film “Niepochowany” w reżyserii Márty Mészáros, w dniu chilijskim obraz pt. “Zaginiony” w reżyserii Costy-Gavrasa z 1982 roku, film “Peron” z 2000 roku chińskiego reżysera Jia Zhang-ke, Andrieja Konczałowskiego “Historię Asi Klaczinej, która kochała, lecz za mąż nie wyszła”, czy też “Skowronki na uwięzi”, które wyreżyserował w 1969 roku Jiři Menzel.

Uroczyste otwarcie Przeglądu 3 czerwca uświetni projekcja obrazu “Fahrenheit 451” w reżyserii François Truffaut.

Natomiast sobota, 4 czerwca, to dzień poświęcony  Polsce. Tego dnia będzie można obejrzeć pochodzący z 1981 roku kultowe już filmy: Andrzeja Wajdy pt. “Czlowiek z żelaza”, a także “Ucieczka z kina „Wolność” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego z 1990 roku.

Projekcje festiwalowych filmów i spotkania będą miały miejsce w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Wstęp na seanse jest wolny. Po każdej projekcji odbędzie się spotkanie z zaproszonymi gośćmi, między innymi z reżyserami poszczególnych obrazów.

źródło: online.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ