Majątek przestępców będzie konfiskowany bez wyroku?

więzienie-kraty-270x180.jpg

Majątek przestępców może być skonfiskowany nawet bez wyroku skazującego – wynika z ustawy przygotowanej w resorcie sprawiedliwości.  O jej szczegółach poinformował portal rmf24.pl.

 

Nowe przepisy mają zablokować kruczki prawne, przy pomocy których adwokaci mogli chronić majątki swoich klientów. W myśl ustawy przepadek majątku będzie możliwy bez wyroku skazującego, a konfiskata będzie dozwolona nie tylko z majątku z przestępstwa, którego dotyczy sprawa.

Poza tym, przestępca będzie musiał udowodnić pochodzenie majątku do pięciu lat wstecz, a jeżeli przeniósł go na inną osobę, wtedy także ulegnie on konfiskacie.

Dodatkowo w przypadku zniszczenia lub ukrycia przedmiotu ściągana będzie równowartość takiego majątku.

Poseł Waldemar Buda z sejmowej komisji sprawiedliwości podkreśla, że nowe przepisy zlikwidują lukę, przez którą przestępcom opłaca się naruszać prawo.

–  Przecież taki człowiek nie popełnił tego jednego przestępstwa, na którym go złapano, tylko popełnił wiele przestępstw, a w tym tylko wpadł. I oni się śmiali, bo dostali 6 albo 8 lat, po połowie wychodzili, a majątek warty miliony pozostawał i nie było podstaw do jego zabrania, bo trzeba było udowodnić, że pochodził z przestępstwa. Tak była luka prawna, że w zasadzie śmiali się z wymiaru sprawiedliwości, że nawet w przypadku wpadnięcia po którymś razie to im się opłaca to robić. Te przepisy są konieczne i potrzebne żeby państwo polskie było traktowane poważnie – powiedział Waldemar Buda.

Przygotowana w resorcie sprawiedliwości ustawa ma teraz trafić pod obrady Rady Ministrów.

fot. flickr.com

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj