Za cztery lata może zabraknąć prądu

146437501212728881036.jpg

Już od 2020 lub od 2022 r., w zależności od przyjętego przez Polskę scenariusza: modernizacji istniejących elektrowni i bloków energetycznych bądź wycofania z użytkowania najbardziej z nich przestarzałych, może wystąpić niedobór energii elektrycznej w naszym kraju.

Według ogłoszonego raportu Polskich Sieci Energetycznych PSE SA dla uniknięcia takiej sytuacji powinny być podejmowane działania na rzecz dostosowania do nowych wymagań ochrony środowiska istniejących elektrowni oraz budowy nowych.

Według PSE należy zapewnić warunki rynkowe wspierające takie decyzje inwestycyjne. Ważne jest również podejmowanie działań prowadzących do uzyskania przesunięcia terminów w zakresie dostosowania do nowych, unijnych wymagań środowiskowych.

PSE stawia dwa warunki zagwarantowania w perspektywie kilku najbliższych lat bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w naszym kraju. Można będzie je zapewnić dzięki terminowemu oddawaniu do eksploatacji realizowanych obecnie oraz zaplanowanych do realizacji elektrowni i bloków energetycznych o łącznej mocy ok. 5,8 GW. Ponadto bezpieczeństwo dostaw elektryczności zapewni utrzymanie w eksploatacji możliwie największej części zdolności wytwórczych istniejących źródeł energii.

fot. comfreak (pixabay)

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj