Polski rząd nie przedłuży długoterminowej umowy z Gazpromem

gaz_97.jpg

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, poinformował, że po wygaśnięciu w 2022 roku obowiązującego kontraktu z Gazpromem, Polska nie zamierza dokonywać zakupów rosyjskiego gazu w oparciu o umowy długoterminowe.

– Będziemy dążyć do sytuacji, w której umowa długoterminowa stanie się przeszłością. Oczywiście jeżeli cena rosyjskiego gazu będzie konkurencyjna, to nie wykluczamy jego zakupów – ale na pewno nie w ramach kontraktu długoterminowego – powiedział Naimski podczas Szczytu Inwestycyjnego Europy Wschodniej, który zorganizowała agencja Reuters.

„Słowa Piotra Naimskiego wypowiedziane podczas Szczytu Inwestycyjnego Europy Wschodniej pokazują, że aspekt regionalny w kontekście planów dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego jest dla rządu niezwykle istotny” – pisze w serwisie energetyka24.com ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego Piotr Maciążek.

Rząd PiS chce opierać niezależność energetyczną kraju m.in. na gazoporcie w Świnoujściu, którym można sprowadzać 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Kolejnych 10 mld metrów sześciennych ma pochodzić z Danii i Norwegii. Surowiec ma być przesyłany planowanym gazociągiem Baltic Pipe. Jutro Naimski udaje się do Danii, aby negocjować szczegóły projektu.

fot. www.gazprom.com

źródło: telewizjarepublika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj