6 tys. żołnierzy NATO ćwiczy w rejonie Morza Bałtyckiego

statek.png

Dziś w Estonii rozpoczęła się 44. edycja manewrów morskich Baltops – jednego z największych i najważniejszych ćwiczeń NATO na Bałtyku. W działaniach na terenie Estonii, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Polski weźmie ogółem udział ponad 6 tys. żołnierzy z 17 państw członkowskich i partnerskich NATO. 16 czerwca, na poligonie w Ustce odbędzie się faza taktyczna ćwiczenia: lądowanie sojuszniczych sił amfibijnych.

 

Ćwiczenie Baltops 2016 zostanie przeprowadzone w terminie 3-19 czerwca, na Bałtyku oraz na terenie Estonii, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Polski. Pierwsza część (portowa) odbywa się w Tallinie. Ćwiczenie zakończy się 19 czerwca br. w niemieckiej Kilonii. Organizatorem jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO.

Manewry mają zademonstrować obecność morskiej NATO w rejonie Morza Bałtyckiego.

Z polskiej strony w manewrach bierze udział okręt podwodny ORP Kondor z 3. Flotylli Okrętów, którego głównym zadaniem będzie prowadzenie rozpoznania i zwalczanie okrętów nawodnych potencjalnego przeciwnika.

Do głównej części ćwiczenia zgłoszone również zostały 4 myśliwce F-16, samolot patrolowo – rozpoznawczy An-28B1R oraz 3 śmigłowce (2 Mi-14 PŁ i W-3RM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej).

Ponadto w operacji desantowej na poligonie w Ustce weźmie udział kompania zmechanizowana z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, która wystąpi jako OPFOR – czyli przeciwnik sił koalicyjnych, i prowadzić będzie działania na bronionym odcinku wybrzeża morskiego.

fot. DGRSZ.MON.GOV.PL

źródłó: telewizjarepublika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj