Prezydent Duda: Absolutnie nie uważam, aby Rosja była naszym wrogiem

13422344_1372018326148404_6345427802869355442_o.jpg

– Jest wielkim państwem, wielokrotnie większym od Polski również o nieporównywalnie większym potencjale militarnym, ale jest także państwem, które rzeczywiście w ostatnich latach prowadzi politykę, którą ja nazwałbym imperialną – powiedział prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu z premierem Dani, odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy o to, czy uważa Rosję za wroga Polski.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, po spotkaniu z premierem Królestwa Danii Larsa Løkke, że ich rozmowy dotyczyły zwłaszcza szczytu NATO w Warszawie, podczas którego zostaną poruszone dwa główne tematy – bezpieczeństwo wschodniej i południowej flanki NATO.

– Polska i Dania są zgodne w sprawie agendy szczytu NATO w Warszawie i potencjalnych niebezpieczeństw stojących przed krajami Sojuszu – oświadczył prezydent. – Mam nadzieję, że podejmiemy w tych sprawach konkretne decyzje. Te decyzje będą polegały na wzmocnieniu obecności NATO w tych częściach kontynentu, gdzie to jest potrzebne, to będzie polegało na uzgodnieniu zasad, także i współdziałania w sytuacjach kryzysowych – dodał.

Andrzej Duda poinformował także, że rozmowa z premierem Danii dotyczyła współpracy gospodarczej i energetycznej obu krajów. – Chcielibyśmy, żeby Dania przystąpiła z nami do kooperacji nie tylko w zakresie budowy gazociągu bałtyckiego, ale także by była to inicjatywa o szerszym charakterze, która doprowadziłaby w efekcie na przestrzeni najbliższych lat do połączenia poprzez Danię Polski z szelfem norweskim, żebyśmy stamtąd mogli do Polski i do innych krajów dostarczać gaz. W naszym kierunku zmierza to do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu nie tylko do Polski, ale także i do UE – powiedział.

„Rosja jest partnerem specyficznym, który niestety wielokrotnie już pokazał, że nie szanuje słabych”

Odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy o to, czy uważa Rosję za wroga, Andrzej Duda oświadczył, że „absolutnie” nie uważa. – Nigdy takie słowo nie padło z moich ust ani żadnego odpowiedzialnego polityka w Polsce, aby Rosja była naszym nieprzyjacielem czy wrogiem – sprecyzował. Dodał, że Rosja jest „przede wszystkim sąsiadem”. – Jest wielkim państwem, wielokrotnie większym od Polski również o nieporównywalnie większym potencjale militarnym, ale jest także państwem, które rzeczywiście w ostatnich latach prowadzi politykę, którą ja nazwałbym imperialną – powiedział prezydent.

– Rosja jest partnerem specyficznym, który niestety wielokrotnie już pokazał, że nie szanuje słabych  – dodał Andrzej Duda. W jego ocenie tylko pokazanie „jedności i solidarności (…), i poprzez to swoistej siły Sojuszu”, pozwoli przystąpić do rozmów z Rosją „na zasadzie w pełni partnerskiej”. 

Czytaj także: Za rządów PO – PSL Polska stała się rajem dla „przestępców” podatkowych​

fot.: facebook.com/andrzejduda

źródło: telewizjarepublika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj