Polska przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej

grupa wyszeh.png

Polska obejmuje dziś roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. V4, czyli Czechy, Polska, Słowacja i Węgry to najważniejsze ugrupowanie współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

W tym czasie Polska chce, by głos V4 był dobrze słyszany w Unii Europejskiej i pozytywnie przyczyniał się do wypracowania dobrych rozwiązań dla Europy.

Nasza prezydencja chce też koncentrować się na wzmacnianiu wspólnego bezpieczeństwa. Grupa będzie intensywnie działać na rzecz implementacji postanowień warszawskiego szczytu NATO.

Inne ważne kwestie to współpraca polityczna, ale również wzmacnianie spójności regionu poprzez budowę infrastruktury energetycznej i transportowej.

Jak zaznacza Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, ambicją V4 będzie odważna propozycja wyjścia z kryzysu w Europie po Brexicie, który zmienił niektóre priorytety.

– W związku z tym będziemy musieli przedefiniować nasze priorytety. Dotyczą one głównie naszego regionu. Są to projekty infrastrukturalne, projekty dotyczące większej integracji naszego regionu. Obejmują praktycznie wszystkie aspekty życia międzynarodowego. Wszystkie resorty są w to włączone[…]. Musimy mieć w tej chwili plan B, gdyby w Unii Europejskiej nastąpiło rozluźnienie integracji europejskiej. Nasz region nie może zostać rozbity. Musimy wychodzić z integracją również poza Grupę Wyszehradzką – podkreśla Witold Waszczykowski.

Informacje o polskiej prezydencji dostępne są na www.v4.msz.gov.pl.

Tymczasem Słowacja obejmuje dzisiaj prezydencję w UE. Ma się ona skoncentrować się na czterech podstawowych kwestiach: silnej gospodarczo Unii, wykorzystaniu wszystkich zalet wspólnego rynku, na wyważonej polityce migracyjnej i azylowej oraz na roli UE jako „globalnego gracza”.

 

foto: youtobe

żródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/polska-przejmuje-przewodnictwo-grupie-wyszehradzkiej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj