Wrocław: Relacja z debaty pt. Quo vadis Europo

W auli Gimnazjum  Salezjańskiego przy ul. Wyszyńskiego o godz. 18 odbyło się kolejne 39 spotkanie w ramach cyklu „Rozmowa i dialog” w sprawie przyszłości Europy. W panelu dyskusyjnym wzięli udział prof. Jerzy Marczak, Janisław Muszyński, prof. Jan Waszkiewicz, o. biskup Jacek Kiciński oraz europoseł Kazimierz Ujazdowski (wypowiedź nagrana).

Janisław Muszyński przedstawił wizję Eurpoy w której „widać tolerancję dla zła, niestety, zalegalizowanego w prawie”. Powiediał także, że „zniknęła tam mądrość na rzecz poprawności politycznej”. Zanikła – jak sie wyraził – „chęć wpływu na porządek świata, pozostała jedynie chęć utrzymania władzy”. Panelista zapproponował utworzenie Centrum Myśli Konstruktywnej (robocza nazwa), gdzie odbywała by się burza mózgów na najbardziej aktualne problemy europejskie.

Prof. Jan Waszkiewicz stwierdził, że wszystkie problemy w Europie nie są rozwiązywane, tylko przepychane. Przykrywa się je pozorowanymi ruchami.

Prof. Jerzy Marczak zwrócił uwagę, że niegdyś wymieniano zamiennie nazwę Europa i chrześcijaństwo. Dzisiaj ta sama Europa nie chce się przyznać do chrześcijańskich korzeni. W gruncie rzeczy zamach na Europę to zamach na państwa narodowe, powiedział.

Ojciec Bp Jacek Kiciński przywołał określenie Jana Pała II, że Europa jest w zadyszce. Stwierdził, że zawsze, gdy człowiek odrywał się od Boga, źle mu się działo. Powiedział, że „odnowione być muszą następujące relacje: człowiek-Bóg, człowiek-człowiek oraz człowiek i świat. Biskup przypomniał, iż to właśnie Polska opierała się na wielopokoleniowej rodzinie i dzięki temu przetrwała pomimo wielu przeciwności.

Prof. Kazimierz Ujazdowski skupił się na wymiarze kulturowym. Dostrzegł błędy w niedocenianiu w kutury  np., gender, LGBT.

Skrytykował euroentuzjastów a także eurosceptyków, gdyż najlepszą wg niego postawą powinna być  elastyczność biorąca pod zawsze uwagę interes narodowy.

Z dyskusji wyłoniło się przekonanie, że Unia Europejska jest w głebokim kryzysie o obecni przywódcy oderwali się od źródeł i nie widzą lub nie chcą widzieć podstawowych problemów, jak np. powodów ekspansji islamu. Zabierający głos zgodnie orzekli, że powrót do wartości chrześcijańskich, na których wyrosła Europa., to jedyna recepta na jej uratowanie przed katastrofą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj