Andrzej Duda: Bezpieczeństwo nie jest towarem, jest wartością

duda 2.jpg

Uroczyste rozpoczęcie szczytu NATO poprzedziło otwarcie Forum Ekspertów Szczytu NATO. „Uważamy, że przyszłością relacji musi być dialog. Dialog prowadzony przez silny sojusz” – oświadczył prezydent Andrzej Duda przemawiając w trakcie uroczystego otwarcia Forum.

W Warsaw Summit Expret`s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond” poza prezydentem Andrzejem Dudą bierze udział również Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oraz przedstawiciele dyplomacji poszczególnych krajów sojuszu.

– Kiedy planowaliśmy kolejny szczyt po zakończeniu szczytu w Walii i wybierano właśnie Warszawę, nie byliśmy jeszcze świadomi, jak ważne to będą czasy i miejsce. Są one niezwykle ważne dla istoty sojuszu. Już za kilka godzin tutaj na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się ceremonia inauguracji szczytu NATO. Przygotowania rozpoczęły się wraz z zakończeniem szczytu w Walii. Dziś jesteśmy na samym końcu tej drogi, dlatego ta konferencja, która odbywa się w tym historycznym dniu ma znaczenie szczególne. Dobrze rozumiemy wagę stojących przed nami wyzwań i wiemy jak powinniśmy na nie odpowiedzieć – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP podkreślił, że to właśnie NATO jest gwarantem międzynarodowego pokoju.

– Pośród obywateli naszych państw rośnie obawa co do przyszłości świata w kształcie, jaki do tej pory znaliśmy. Musimy wspólnie zrobić wszystko, aby umożliwić obywatelom realizację pragnienia życia w pokoju, życia wolnego od niepewności, wolnego od strachu. NATO musi wykazać się jednością, solidarnością, determinacją w realizacji tego podstawowego zadania. Musimy razem zrobić wszystko, aby potwierdzić wiarygodność NATO jako strażnika pokoju opartego na wolności i prawie. Zagrożeniem dla bezpieczeństwa nie są bowiem określone kraje bądź narody. Zagrożeniem jest polityka siły, która nie liczy się z normami prawa międzynarodowego – nawet tak podstawowymi, jak prawo do własnego terytorium i suwerenności – mówił Andrzej Duda. Jednocześnie prezydent Duda mówił o konieczności wzmocnienia sojuszu i jego znaczeniu na arenie międzynarodowej.

– Niezależnie od kierunków, z którego płyną zagrożenia i ich charakteru, razem musimy pokazać że nie ma naszej zgody na politykę zastraszania i agresji. Wtedy każdy, kto choćby na chwilę stanie przed pokusą zastosowania prawa siły pojmie błyskawicznie, że jest to po prostu nieopłacalne. Dopiero wtedy zrozumiemy, co oznacza siła prawa. Sprzeciwiamy się regionalizacji bezpieczeństwa i jego reglamentacji na poszczególne flanki NATO. Bezpieczeństwo nie jest towarem – jest wartością. Jako takie jest niepodzielne i każde państwo zasługuje na nie w równym stopniu – mówił prezydent Andrzej Duda.

foto: youtube

źrdódło:http://niezalezna.pl/82990-mocna-deklaracja-andrzeja-dudy-na-forum-ekspertow-szczytu-nato-bezpieczenstwo-nie-jest-towarem#.V39aZ23CTE4.facebook

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj