Projekt ustawy dezubekizacyjnej. Funkcjonariusze SB z mniejszymi emeryturami i rentami

błaszczak.png

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, przedstawił projekt tzw. ustawy dezubekizacyjnej, obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. – To naprawienie tego, co przez lata naprawione nie zostało. Jest to wyraz sprawiedliwości społecznej – podkreślił w czasie konferencji prasowej szef MSWiA.

Minister Błaszczak przekazał, że według projektu ustawy, ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy SB otrzyma niższe świadczenia. Jak podkreślił, oszczędności z tego tytułu to ponad 11 mln zł miesięcznie, a rocznie ponad 135 mln zł.

Projekt tzw. ustawy dezubekizacyjnej zakłada, że najwyższa emerytura nie może przekraczać najwyższej emerytury z ZUS, czyli około 2130 zł, zaś renta 1610 zł.

Na tę ustawę czekaliśmy wszyscy bardzo, bardzo długo. My naprawiamy to, co zostało zepsute przez lata, chcemy poczucia sprawiedliwości w społeczeństwie, bo nie ma zgody na to, żeby esbecy otrzymywali tak wysokie świadczenia za to, że dławili wolność i niepodległość naszego kraju

– mówił w czasie konferencji szef MSWiA. Dodał też, iż ma nadzieję, że parlament szybko przyjmie projekt ustawy.

Obecnie przeciętne świadczenie dla byłych esbeków to 4-6 tys. zł miesięcznie, generałowie dostają natomiast 8,5 tys. zł. Najwyższe emerytury sięgają nawet 22 tys. zł. Średnie wynagrodzenie emerytalne dla byłych funkcjonariuszy SB to 3200 zł.

foto: youtube 

źródło: http://niezalezna.pl/83182-jest-projekt-ustawy-dezubekizacyjnej-byli-esbecy-z-mniejszymi-emeryturami-i-rentami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj