Wchodzi w życie klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Sprawdź jak wpłynie to na dolnośląskich przedsiębiorców

kasa domena 2.jpg

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania mauniemożliwić dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których firmy próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe.

Nowelizacja ordynacji podatkowej budzi obawy przedsiębiorców pomimo zapewnień resortu finansów, że przepisy nie są zagrożeniem dla małych i średnich firm.

W nowych przepisach wprowadzono bowiem zasadę, że klauzula będzie stosowana, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych czynności, przekroczy w danym roku podatkowym 100 tys. zł.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju, podkreśla, że warto przyjrzeć się funkcjonowaniu nowego instrumentu, by sprawdzić czy klauzula przynosi spodziewane efekty.

– Wszystko zależy od tego, jak ten instrument będzie stosowany przez urzędników skarbowych. Ja nie jestem bezkrytycznym zwolennikiem klauzuli, ponieważ skupia się ona bardziej na duchu prawa, niż na jego literze, a to z natury rzeczy daje pole do nadużyć przez urzędników, czy to niekompetentnych czy to działających ze złej woli, czy takich, którzy po prostu funkcjonują w obrębie niezbyt prawnego aparatu powołanego do egzekucji podatków w naszym kraju. Jeśli założymy, że nasz aparat skarbowy będzie coraz sprawniejszy i uczciwszy, to taka klauzula przyniesie pozytywne skutki, ale tego warunku nie możemy być pewni – wskazuje dr Marian Szołucha.

Dr Krystian Mieszkała uważa, że jest to zmiana idąca w dobrym kierunku, ponieważ obecne przepisy umożliwiają unikanie płacenia podatków w Polsce.

Podmioty zagraniczne posługują się agresywną optymalizacją podatkową by nie wykazywać w Polsce dochodu. Z całą pewnością można stwierdzić, że obecne opodatkowanie sektora zagranicznego jest nieadekwatne do osiąganych zysków np. według danych GUS tylko 0,68 procent przychodu tych firm podlega opodatkowaniu.  Organy Skarbowe by mogły skutecznie walczyć z unikaniem płacenia podatków muszą być wyposażone w nowe kompetencje.   

Ministerstwo Finansów wprowadzając nowe przepisy podkreślało, że działania zapobiegające nadużyciom podatkowym są zgodne z polityką Unii Europejskiej.

W 2012 r. Komisja Europejska zaleciała państwom członkowskim wdrożenie rozwiązań, które mają zwalczać zagrożenia związane z unikaniem opodatkowania.

Czytaj: Polska kolonią podatkową: Zagraniczne firmy na masową skalę nie wykazują zysku

źródlo: http://www.radiomaryja.pl/informacje/dzis-obowiazuje-klauzula-przeciw-unikaniu-opodatkowania/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ