NIK: Za rządów PO – PSL zaniżono deficyt budżetu państwa o blisko 20 mld zł.

kasa domena robert.jpg

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie o jawności i przejrzystości finansów publicznych  zwraca uwagę, że w latach 2013 – 15  dane dotyczące operacji finansowych Państwa mogły wprowadzać w błąd. Rozbieżności dotyczyły kluczowych danych dla finansowej oceny państwa, takich jak łączne wielkości dochodów i wydatków publicznych oraz rozmiar długu publicznego

Czytamy w raporcie:

Chodzi tu przede wszystkim o wykazywanie w rozchodach pożyczek udzielanych z budżetu państwa Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych (według stanu na 31 grudnia 2015 r.  zadłużenie FUS z tego tytułu wyniosło 45,3 mld zł), przekazywanie z pominięciem wydatków środków, które wpłynęły do budżetu państwa w wyniku prywatyzacji majątku Skarbu Państwa, czy też refundowanie FUS-owi ubytku składki przekazywanej do Otwartych Funduszy Emerytalnych. W kontrolowanym 2014 r. zaniżenie deficytu budżetu państwa z tytułu tych transakcji wyniosło blisko 20 mld zł.

Dr Krystian Mieszkała uważa, że powyższych działań rządu PO – PSL nie sposób pogodzić z  zasadami jawności oraz przejrzystości finansów publicznych. Obywatele zostali wprowadzeni w błąd i tym samym  naruszono fundamentalne prawo do rzetelnych informacji dotyczących kondycji finansowej Państwa.

W raporcie NIK ujawniono również, że :

Już w  2013 r. NIK wnioskowała o wyeliminowanie przy obliczaniu wysokości dochodów i wydatków publicznych oraz nadwyżki lub deficytu sektora finansów publicznych przepływów finansowych dokonywanych między budżetem państwa i FUS z tytułu rekompensaty utraconych wpływów ze składek przekazywanych do OFE. Wielokrotnie wskazywała na to  również w analizie wykonania budżetu państwa. Mimo tego, w dalszym ciągu w sprawozdaniach Rady Ministrów z wykonania budżetu państwa Minister Finansów zalicza dochody FUS z tego tytułu do dochodów publicznych. Z tego tytułu w latach 2014-2015 deficyt sektora finansów publicznych został zaniżony odpowiednio o 8,3 mld zł i 3,1 mld zł.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj