Senat przyjął ustawę o TK

senat.png

 

Senat przyjął z poprawkami ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Teraz wróci ona do Sejmu. Za przyjęciem ustawy głosowało 66 senatorów, 29 było przeciw. Po ogłoszeniu wyników senatorowie Platformy Obywatelskiej krzyczeli „konstytucja”. – Dla opozycji żadna ustawa nie byłaby zadowalająca, interesuje się ona tylko podsycaniem konfliktu wokół TK – powiedział senator PiS Jan Maria Jackowski. 

Jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejm ma rozpatrzeć poprawki Senatu. Wcześniej w senackim głosowaniu przepadł wniosek PO o odrzucenie całej ustawy.

Po głosowaniu w Sencie, senator Jackowski wyszedł do dziennikarzy.

 

– Prezes Rzepliński uznał, że Trybunału nie obowiązuje zgodnie z prawem ustanowiona ustawa. Dla opozycji żadna ustawa nie byłaby zadowalająca, interesuje się ona tylko podsycaniem konfliktu wokół TK. Manifestacja senatorów PO jest niewiarygodna. W czerwcu 2015 roku, kiedy mówiliśmy że PO łamie konstytucje to Ci sami senatorowie Platformy twierdzili że wszystko jest w porządku – powiedział Jackowski. 

Ustawa o TK zakłada m.in., że pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe. 

 

Nowa ustawa o Trybunale konsumuje zalecenia Komisji Weneckiej i ekspertów – mówił senator Jackowski. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj