W Sejmie głosowanie nad poprawkami Senatu ws. TK

sejm.png

Sejm podczas ostatniego posiedzenia przed wakacjami parlamentarnymi zagłosuje nad poprawkami Senatu do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która ma zażegnać kryzys wokół TK.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało poparcie prawie wszystkich poprawek Senatu. PO, Nowoczesna i PSL po raz kolejny skrytykowały ustawę, zarzucając partii rządzącej łamanie Konstytucji.

Poseł PiS-u Bartłomiej Wróblewski podczas nocnej debaty powiedział, że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym rozwiązuje część istotnych problemów dotyczących funkcjonowania Trybunału.

– Uważamy, że również poprawki przyjęte przez Senat i pozytywnie zaopiniowane przez Komisję, mają charakter kompromisowy. Senat dokonał kilku istotnych i merytorycznych zmian w ustawie, a także kilkunastu poprawek o charakterze legislacyjnym. Poprawki merytoryczne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom opozycji oraz środowisk prawniczych, w tym Trybunału Konstytucyjnego – mówił poseł Bartłomiej Wróblewski.

Senat zgłosił 27 poprawek do ustawy o TK. Dotyczą one, m.in. tego, by prezydent nie mógł wnosić o rozpatrzenie sprawy w Trybunale poza kolejnością wpływu; by skreślić wymóg zgody prezydenta na usunięcie sędziego z TK, jeśli tak orzekł sąd dyscyplinarny TK; by prezydent powoływał prezesa TK spośród trzech kandydatów, a nie “co najmniej trzech”.

foto: youtube

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/sejm-zaglosuje-nad-poprawkami-senatu-ws-tk/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj