Mafia paliwowa przestanie istnieć ?

13819815_1318510331499940_741037265_n.jpg

4 mld zł więcej ma zapewnić budżetowi państwa uchwalona w tym tygodniu przez Sejm nowelizacja prawa energetycznego. Celem zmian, które mają obowiązywać od października, jest ograniczenie szarej strefy na rynku paliwciekłych. W ostatnich latach obejmowała ona do 15 proc. łącznej sprzedażyoleju napędowego – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.
 
We wtorek, 19 lipca, podczas posiedzenia Sejmu do projektu nowelizacji zgłoszono 50 poprawek, głównie przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL u. Wszystkie trafiły do sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa, która wniosła o przyjęcie 40 poprawek i odrzucenie 10. Poprawki, które komisja zaakceptowała, miały na celu m.in. usprawnienie kontroli oraz umożliwienie odstąpienia od wymierzenia kary, gdy sprawca ujawni inne przestępstwo dotyczące obrotu paliwami.
 
Komisja odrzuciła m.in. poprawkę o rezygnacji z kaucji 10 mln zł, która ma obowiązywać firmy prowadzące koncesjonowany handel ciekłymi paliwami. Działanie bez koncesji będzie przestępstwem, a nie wykroczeniem, a kary wzrosną z 5 tys. zł do 5 mln zł.Ustawa wprowadza definicję paliw ciekłych oraz doprecyzowuje pojęcia „wytwarzanie”, „magazynowanie” i „przeładunek”. Wśród istotnych zmian znalazł się też obowiązek uzyskania koncesji na przeładunek paliw ciekłych i utrzymywania zapasów gazu przez wszystkie handlujące nim firmy. Nowe przepisy przewidują, że podmioty, które nie posiadają magazynów, mogą powierzyć ten obowiązek innemu przedsiębiorcy.

Zdaniem posłów wnioskodawców z PiS u nowelizacja pozwoli na rozprawienie się z szarą i czarną strefą na rynku paliw. Według autorów projektu tylko w latach 2012–2013 szara strefa w handlu paliwami obejmowała 13–15 proc. łącznej sprzedaży oleju napędowego. Na mniejszą skalę miało to miejsce w handlu benzynami i gazem LPG. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, stwierdził, że wprowadzane zmiany są o kilka lat spóźnione.

foto: yoytube

źródło: http://niezalezna.pl/83704-rzad-walczy-z-mafia-paliwowa-miliardy-zlotych-dla-budzetu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj