Dr Mieszkała: Obniżka podatku CIT może spowodować wzrost dochodów budżetowych

dochody budżetowe.jpg

W ubiegłym tygodniu posłowie przegłosowali obniżkę podatku dochodowego od osób prawnych z 19 % do 15 %.  Resort finansów szacuje, że obniżka będzie dotyczyć większości drobnych podatników CIT (ok. 400 tys.), ponieważ grupy kapitałowe nie skorzystają z nowej stawki podatku. Minister finansów podkreślił , że zmiana ma pomóc polskim przedsiębiorcom oraz zachęcić ich do rozwoju. Według wstępnych szacunków ministerstwa, uszczupli to dochody budżetowe o ok. 270 mln zł. Czy na pewno?

Prawnik i ekonomista dr Krystian Mieszkała uważa, że ubytek dochodów budżetowych spowodowany niższą stawką będzie zrekompensowany nowymi wpływami podatkowymi. Zmiana może doprowadzić do zaprzestania rejestrowana firm przez polskich przedsiębiorców za granicą np. w Czechach. A to spowoduje wzrost podatników w Polsce i tym samym wzrost dochodów budżetowych. Obniżka podatku może również skłonić zagranicznych inwestorów do wykazania i opodatkowania dochodów w Polsce.

Węgry i Czechy już od lat zachęcają europejskich przedsiębiorców do opodatkowania swoich dochodów w tych krajach. Na Węgrzech jest 10 proc. CIT, a Czechy oferują 15 proc. podatek od dywidendy – mówi nam dr Krystian Mieszkała.

Uchwalona zmiana jest korzystna dla przedsiębiorców i jak się może okazać również dla budżetu Państwa. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ