Raport RIO: Wrocław wydaje najwięcej, ale inwestuje mniej niż Wałbrzych

wydatki wrocławia.jpg

W opublikowanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową raporcie o stanie finansów samorządowych za 2015 rok czytamy, że Wrocław jest liderem na Dolnym Śląsku w wydawaniu pieniędzy (w przeliczeniu na jednego mieszkańca). Nie idzie to jednak w parze z ilością podejmowanych inwestycji. Według raportu najwięcej inwestuje bowiem Wałbrzych.

W stolicy Dolnego Śląska wydatki wynoszą średnio 6 128 zł na mieszkańca. Drugi w rankingu jest Wałbrzych z kwotą 5325 zł, a następnie: Legnica 4462 zł i Jelenia Góra 4194 zł .

Średnia wydatków dużych miast na Dolnym Śląsku to 5679 zł i jest wyższa od średniej krajowej, która wynosi 5224 zł. Ponadto wydatki na inwestycje na Dolnym Śląsku są o 41 zł wyższe od średniej krajowej.

Na co idzie aż tyle pieniędzy? Prawnik i ekonomista, dr Krystian Mieszkała tłumaczy, że w przypadku Wrocławia z kwoty 6128 zł aż 4 812 zł to wydatki bieżące czyli konsumowane bezpośrednio na potrzeby samorządu np. koszty utrzymania urzędów, wynagrodzenia oraz ich pochodne czy odsetki od długów. Z kolei wydatki na inwestycje wynoszą 1 127 zł. (18 % wszystkich wydatków).Dodajmy, że opracowane przez RIO zestawienie, nie uwzględnia wydatków miejskich spółek.

Liderem w wydatkach na inwestycje jest Wałbrzych. Tu na mieszkańca przypada bowiem kwota nieco ponad 1500 zł. 

Według rankingu RIO, najmniej inwestuje Jelenie Góra z kwotą 246 zł na osobę.

Wrocław (z kwotą 578 zł na osobę) jest również liderem w rozdawaniu pieniędzy w formie dotacji. Średnia krajowa wydawanych w ten sposób pieniędzy to 450 zł.

 

Czytaj więcej: Wrocław drugim najbardziej zadłużonym miastem w Polsce: w lipcu nowe kredyty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj