Coraz więcej milionerów z Indii i Chin

dolary.jpg

Już 18,5 mln gospodarstw domowych na świecie dysponuje aktywami wartymi co najmniej 1 mln dol – wynika z najnowszego raportu Boston Consulting Group (BCG). W sumie kontrolują one majątek wart 168 bln dolarów. Coraz więcej milionerów jest w Indiach i Chinach.

Jak wskazuje BCG, wzrost o 5,2 proc. bogactwa na świecie był napędzany głównie przez obszar Azji i Pacyfiku, który według najnowszych prognoz już w przyszłym roku ma wyprzedzić Europę Zachodnią i znaleźć się za plecami Ameryki Północnej w klasyfikacji najbogatszych regionów świata. Eksperci The Boston Consulting Group co roku analizują majątek należący do grupy najbogatszych rodzin, czyli takich, które dysponują aktywami inwestycyjnymi: gotówką, akcjami, obligacjami, jednostkami funduszy inwestycyjnych, wartymi co najmniej 1 mln dolarów.

Chiny odnotowały jeden z największych skoków pod względem najbogatszych gospodarstw domowych. Liczba ta w analizowanych dwunastu miesiącach wzrosła bowiem aż o 27 proc. do 2,07 mln. Na uwagę zasługują także Indie, gdzie liczba najbogatszych rodzin w ubiegłym roku wzrosła o jedną czwartą do 71 876.

Region Azji i Pacyfiku był zresztą jedynym, który zanotował dwucyfrowy wzrost wynoszący 13 proc. Jak wskazuje BCG, „głównym motorem wzrostu” były Chiny, pomimo spowolnienia gospodarczego i rosnącej zmienności rynku. Rosnąca liczba milionerów w tym regionie świata przyczyniła się do wzrostu globalnej fortuny najbogatszych do 168 bln dolarów w 2015 roku.

Z europejskich krajów najwięcej, bo 961 tys. takich gospodarstw było w Wielkiej Brytanii, która została sklasyfikowana w zestawieniu BCG na czwartym miejscu. Za Stanami Zjednoczonymi, Chinami oraz Japonią. Pierwszą dziesiątkę krajów uzupełniły ponadto: Szwajcaria, Niemcy, Francja, Kanada, Włochy oraz Tajwan.

źródło: 

h

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj