Producenci mleka za pomocą UE w zamian za ograniczenie produkcji

krowy.png

Producenci mleka opowiadają się za unijnym wsparciem w zamian za ograniczenie produkcji mleka. W resorcie rolnictwa przedstawiciele organizacji rolniczych rozmawiali z ministrem Krzysztofem Jurgielem na temat propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej pomocy producentom mleka.

Chodzi o dwa projekty rozporządzeń KE zakładających wsparcie na kwotę 500 mln euro. W skład pomocy wchodzi ogólnoeuropejski system zachęt do zmniejszania produkcji mleka. Komisja chce przeznaczyć na to 150 mln euro. Środki mają być wypłacane na jednolitych zasadach dla wszystkich producentów.

Drugim mechanizmem wsparcia jest dostosowawcza pomoc dla producentów mleka. Polska otrzyma na ten cel 22,6 mln euro.

Z satysfakcją odbieramy rezultaty rozmów w Ministerstwie Rolnictwa – powiedział senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Dodał jednak, że Polska musi wypracować swój mechanizm.

– My tych spotkań mamy wiele. Spotykaliśmy się w Brukseli jeszcze przed posiedzeniem Rady Ministrów. Tych spotkań i konsultacji jest dużo, natomiast Polska musi jeszcze wypracować swój mechanizm, który będzie chciała realizować z tego mechanizmu, który daje bezpośrednio 150 mln do podziału dla europejskich rolników – podkreślił senator Jerzy Chróścikowski.

Wypłata tej pomocy uzależniona będzie od spełnienia przez producentów określonych przez dany kraj warunków. Te mają być wskazane w projekcie rozporządzenia KE.

Komisja Europejska ma przyjąć stosowne rozporządzenie 25 sierpnia, aby umożliwić jak najszybszą wypłatę pomocy finansowej.

foto: youtube

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/producenci-mleka-pomoca-ue-zamian-ograniczenie-produkcji/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj