Represje za udział w ŚDM

asiachinysdmsi.jpg

Władze chińskie utrudniają katolikom wyjazd na Światowe Dni Młodzieży. Wysłały też swoich agentów, by śledzili Chińczyków w Polsce – informuje portal „asianews.it”.

Serwis informuje o 50-osobowej grupie pielgrzymów, której samolot został zawrócony z pasa startowego pekińskiego lotniska. Katolikom uniemożliwiono wyjazd z kraju pod pretekstem „pogwałcenia wytycznych w sprawie podróży zagranicznych”. Poddano ich wielogodzinnym przesłuchaniom. Duszpasterzowi zagrożono poważnymi konsekwencjami, jeśli będzie usiłował doprowadzić do wyjazdu Chińczyków na ŚDM.

Informację tę miał przekazać portalowi młody, chiński katolik, który obecnie przebywa w Polsce, a dowiedział się o zajściu od proboszcza odpowiedzialnego za zawróconą grupę. Duszpasterzowi zagrożono „poważnymi konsekwencjami”, jeśli kolejny uraz usiłowałby zorganizować wyjazd Chińczyków na ŚDM i tym samym „naruszyć prawo”.

Ponadto – jak utrzymuje portal – władze Chin wysłały do Polski swoich szpiegów. Działają oni w 5-6-osobowych grupach i występują oficjalnie jako pracownicy chińskich firm i instytucji kulturalnych. Noszą duże chińskie flagi, próbując zgromadzić pod nimi swoich rodaków i dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Serwis opisuje grupę, odnalezioną na Placu Mariackim w Krakowie. 

„Przedstawili się jako katolicy z prowincji Hebei i stwierdzili, że wyjazd na ŚDM był dla nich łatwy. zapytani o diecezje pochodzenia, nie potrafili odpowiedzieć. Pytani o swego biskupa, odpowiedzieli pytaniem, kto to jest biskup. Pytani o towarzyszącego im księdza, stwierdzili, że go nie ma, bo go nie potrzebują”-pisze „asianews.it”.

Według portalu na ŚDM przyjechało mimo utrudnień ponad 8 tysięcy katolików z Chin, Tajwanu, Hong Kongu i Macao. Według jednego rozmówców portalu, katolika z Chin, który chciał zachować anonimowość, wszyscy Chińczycy, którzy dotarli do Krakowa, boją się powrotu do państwa środka, ponieważ spodziewają się represji. 

Fot. catholicsun.org

źródło: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/represje-za-udzial-w-sdm,17603279978#ixzz4FtZ0ii41

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj