W życie wchodzi nowelizacja ustawy o IPN. Zobacz jakie zmiany przewiduje

ipn.png

Wchodzą w życie wszystkie przepisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Większość z nich obowiązuje od czerwca, jednak od dziś między innymi IPN przejmie zadania Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. 

30 maja prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN autorstwa posłów PiS. Większość jej przepisów weszła w życie w połowie czerwca.

Radę IPN-u zastąpi Kolegium, wybierane według nowych zasad. Poszerzony będzie również zakres badań Instytutu. Nowela przewiduje też likwidację Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Dotychczasowi jej pracownicy mają znaleźć zatrudnienie w Ministerstwie Kultury, przy którym ma powstać Rada ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej. Instytut ma informować również o metodach, miejscach i sprawcach zbrodni popełnionych przeciwko narodowi polskiemu oraz wspierać przedsięwzięcia społeczne, mające na celu kreowanie patriotyzmu i tożsamości narodowej.

W terminie 12 miesięcy od wejścia w życie noweli szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, minister koordynator służb specjalnych, szef MON i komendant główny Straży Granicznej w porozumieniu z prezesem IPN dokonają przeglądu dokumentów znajdujących się w zbiorze zastrzeżonym w archiwum Instytutu. Po analizie zdecydują, które dokumenty otrzymają klauzulę tajności na zasadach ustawy o ochronie informacji niejawnych, a które staną się dokumentami jawnymi.

foto: youtube

źródło:http://www.radiomaryja.pl/informacje/dzis-obowiazuja-przepisy-nowelizacji-ustawy-o-ipn/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ