Chiński sposób na korki. Czy sprawdziłby się we Wrocławiu?

286640f3be014c2ab7f31191120b67aa.jpeg

Wrocław jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce, a nawet w Europie. Tworzone są kolejne koncepcje i pomysły na rozładowanie ruchu, zwłaszcza w centrum. Na spektakularny i futurystyczny pomysł wpadli inżynierowie z Chin. 

Jak poinformowała chińska agencja Xinhua, TEB-1 ma już za sobą pierwszy test uliczny, który odbył się 2 sierpnia na ulicach Qinhuangdao. Autobus ma trafić następnie do czterech miast: Nanyang, Shenyang, Tianjin oraz Zhoukou, gdzie będzie testowany.

Transit Elevated Bus, czyli TEB-1 wygląda jak połączenie tramwaju i katamaranu. Do jazdy potrzebuje szyn (w każdym razie do jazdy testowej), ma 22 metry długości i 7,8 metra szerokości, zaś podwozie znajduje się 2 metry nad ziemią. TEB-1 może zabrać jednorazowo nawet do 300 pasażerów.

Pierwszy raz o pomyśle świat usłyszał około 2010 roku, w maju na International High-Tech Expo w Pekinie został zaprezentowany koncept autobusu. Teraz trzeba poczekać, jak zareagują kierowcy na nowego uczestnika ruchu drogowego.

Fakt, że szerokość TEB-1 została dostosowana do szerokości chińskich dróg, zaś same koła znajdują się już w zasadzie na poboczu, nie oznacza jeszcze, że nie obędzie się bez problemów, jak choćby zmiana pasa pod tym pojazdem.

fot. youtube.com

źródło: wpolityce.pl, youtube.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj