Czytasz książki? Pożyjesz 2 lata dłużej

books-922321.jpg

Z badań amerykańskich uczonych z uniwersytetu Yale wynika, że czytanie książek może sprawić, że pożyjemy dwa lata dłużej. Nieco słabsze oddziaływanie mają gazety i czasopisma.

Przebadano 3635 osób, które miały co najmniej 50 lat. Zostali oni podzieleni na trzy grupy. W pierwszej grupie byli ci, którzy nie czytają książek wcale. W drugiej – osoby, które czytają trzy i pół godziny tygodniowo. W grupie ostatniej znaleźli się zapaleni czytelnicy.

Przede wszystkim wyniki badań potwierdziły to, co ustalone zostało już wcześniej. Statystyczny czytelnik to kobieta, mająca przynajmniej średnie wykształcenie i w lepszej sytuacji materialnej. Natomiast interesujące było to, że osoby z grupy drugiej miały o 17% mniejszą szansę na zgon (przez następne 12 lat) od tych z grupy pierwszej. Jeszcze lepszy wynik (23% mniejsze ryzyko zgonu) zaliczyły osoby z grupy trzeciej.

Kierująca badaniami prof. Becca R. Levy podkreśla, że ludzie czytający książki niekoniecznie muszą być lepiej wykształceni i zamożniejsi. Chodzi o to, że zapaleni czytelnicy dbają o swoje zdrowie.

Foto: domena publiczna

źródło: http://online.pl/989-czytasz-ksiazki-pozyjesz-dwa-lata-dluzej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj