Wyruszył Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

szare6.jpg

Dziś rozpoczął się 51. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej w Krakowie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

6 sierpnia to szczególna data, która pokazuje, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.

– Jest to data dumna. Jest to data dumnych, wolnych Polaków, którzy nie licząc się z przeciwnościami, wyruszyli w 1914 roku, aby – jak pisał komendant – czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania – zwraca uwagę Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, honorowy komendant Marszu.

Tego dnia w 1914 roku z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego wyruszyło ponad 160 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich.

– Stąd zaczął się marsz ku Polsce. W 1914 roku grupa niespełna 200 ludzi wyszła po to, by stać się zalążkiem Wojska Polskiego. 4 lata później mieliśmy wojsko polskie, mieliśmy niepodległą Polskę. To był tylko jeden z fundamentów tego wojska polskiego, ale to była droga na tyle skuteczna, że w 1920 roku dzięki tym ludziom, którzy stali się zaczynem kadry wojska polskiego, obroniliśmy niepodległość w bitwie pod Warszawą – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Tradycja Marszu przetrwała. Dziś około 300 osób stawiło się na krakowskich Oleandrach, aby podążać szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wyruszyli z Krakowa w kierunku Kielc.

– Nie ustawajcie w tym marszu, to jest marsz, który przenosi nas ku przyszłym pokoleniom. Za ten czyn, za to dzieło bardzo serdecznie wam wszystkim dziękuję –podkreślił prezes IPN.

Patronem honorowym Marszu jest prezydent Andrzej Duda. List w jego imieniu odczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski.

„Pozdrawiam Państwa szczególnie gorąco i serdecznie jako członków wspólnoty, do której sam należę i której zawdzięczam bardzo wiele. Mam na myśli wielką wspólnotę osób, środowisk i organizacji, które pielęgnują pamięć o czynie legionowym, o Pierwszej Kompani Kadrowej, jej szlaku bojowym, o komendancie i jego towarzyszach broni. Często wspomnieniami wracam do czasów, gdy byłem harcerzem 5. krakowskiej drużyny harcerskiej „Piorun”. Tradycje legionowe i piłsudczykowskie były dla nas niezwykłą inspiracją” – napisał prezydent.

Pierwszy marsz odbył się w 1924 roku; kolejne były organizowane nieprzerwanie do 1939 roku. W okresie PRL przez dziesięciolecia marszów nie było. Tradycję pomimo represji wskrzeszono w 1981 r.

fot. youtube.com

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/krakowa-wyruszyl-marsz-szlakiem-kompanii-kadrowej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj