Prywatna firma przeprowadzi lądowanie na Księżycu

ksiezyc domena.jpg

Federalna Administracja Lotnicza (USA) wydała zgodę na prywatną misję na Księżyc. Ma ona zostać przeprowadzona przez firmę Moon Express. Jej termin wyznaczono na przyszły rok.

Ma to być lot bezzałogowy. Rakieta Electron wyniesie poza naszą planetę próbnik niewielkich rozmiarów, który następnie wylądować ma na Księżycu. Próbnik – pojazd MX-1E – rozmiarem dorównuje walizce. Został wyposażony w kamery i inne instrumenty, dzięki którym będzie mógł badać powierzchnię Srebrnego Globu. Będzie poruszał się skokami. Pozostanie aktywny przez dwa tygodnie. W razie powodzenia będzie to pierwsza prywatna misja, która dotrze na obiekt znajdujący się poza Ziemią.

Przedsiębiorstwo Moon Express powstało w 2010 r. Bierze udział w konkursach i projektach (m.in. kierowanymi przez NASA), które zajmują się badaniami nad lądowaniem i poruszaniem się po powierzchni księżyców. Firma chciałaby przeprowadzić trzy misje w latach 2017-2020.

Prywatne firmy muszą uzyskiwać zezwolenia na prowadzenie misji pozaziemskich. Reguluje to Traktat o Przestrzeni Kosmicznej.

źródło: http://online.pl/node/987

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj