Most Tumski we Wrocławiu: W 1976 r. Most Tumski wpisano do rejestru zabytków

most_Tumski1.jpg

Od wieków przy wytyczaniu traktów ludzie napotykali rozmaite przeszkody naturalne. Mosty stanowią nieodzowny element systemu komunikacji. Sieć dróg poprowadzona ponad rzekami i dolinami znacznie ułatwia człowiekowi dotarcie do upragnionego celu. Przez Wrocław płynie sześć rzek, miasto ma ponad 130 mostów i kładek, swoim terytorium obejmuje 25 wysp.

Pons Cathedralis

Most Tumski jest jedną z najstarszych przepraw we Wrocławiu. Łączy miasto z Ostrowem Tumskim przez Odrę Północną. Wzmiankowany w XII w., Pons Cathedralis (Most Katedralny) znajdował się blisko głównego szlaku wiodącego z południa na północ i był niezastąpiony podczas budowy romańskiej katedry, którą rozpoczął w 1158 r. biskup Walter (biskup wrocławski od roku 1149 do śmierci w 1169), a zakończył 20 lat później biskup Żyrosław II (biskup wrocławski w latach 1170–1198). W tym czasie wytyczono też główny trakt Ostrowa Tumskiego – ulicę Katedralną.

Enklawa

Od drugiej połowy XIV w. aż do sekularyzacji w 1810 r. na moście przebiegała granica. Ostrów Tumski był wówczas autonomicznym terytorium pod całkowitym zarządem Kościoła. Będąc geograficznie wyspą, stanowił swoistą enklawę. Koszty związane z utrzymaniem mostu były pokrywane przez biskupa i kapituły: katedralną i świętokrzyską. Most był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, a ryciny i źródła pisane od XVI do pocz. XIX w. dokumentują przemiany drewnianej konstrukcji ze zwodzonym przęsłem.

Kamień i stal – most, który Odrą przypłynął

W latach 1888–1892 wzniesiono nowy dwuprzęsłowy most ze stałym pomostem. Stalową konstrukcję przygotowano w hucie Piła (Pielahütte) w Rudzińcu koło Gliwic. Przetransportowano ją drogą wodną. Konstrukcję montował Zakład G. Ruffera we Wrocławiu. Stalowa nitowana konstrukcja została posadowiona na dwóch kamiennych przyczółkach, na brzegach Wyspy Piasek i Ostrowa Tumskiego oraz na filarze w nurcie rzeki. To nad nim wznosi się brama portalowa, będąca elementem stabilizującym i wieńczącym konstrukcję.
Asymetria wynikająca ze skośnego usytuowania pomostu nad poszerzającym się korytem rzeki nadaje obiektowi oryginalny, malowniczy charakter.

Patronowie

W 1893 r. na zachodnim przyczółku, po obu stronach podjazdu ustawiono kamienne rzeźby dłuta Gustawa Grunenberga. Od strony południowej znajdujemy figurę św. Jana Chrzciciela, patrona Archidiecezji, z muszlą chrzcielną w dłoni i Barankiem Bożym na księdze. Od strony północnej stoi figura św. Jadwigi, patronki Śląska, odzianej w książęcy strój, z miniaturą kościoła w prawej dłoni.

Nowa tradycja?

Od pewnego czasu na słupkach, prętach i poręczach bariery zaczęły masowo pojawiać się kłódki różnej wielkości i kształtu. Mają symbolizować trwałość związku kochających się ludzi, a wrzucony do wody komplet kluczy – decyzję wspólnej drogi. Jednak w praktyce te coraz liczniejsze wiszące kłódki zakłócają komunikację na chodnikach i estetykę wyglądu. Czy dziś już nie wystarcza znak, jakim jest prosta obrączka czy pierścionek?

Pragnienie zmiany

Warto przypomnieć, że sam most symbolizuje zmianę albo pragnienie zmiany. Może oznaczać przejście z jednego stanu w drugi na rozmaitych poziomach, w różnych okresach i fazach życia. Przeprawa na drugi brzeg symbolizuje także kres ziemskiej pielgrzymki – śmierć, która sprawia, że nas

autor: S. FELICYTA SZEWCZYK CSSE

źródło: http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/07/26/most-tumski-we-wroclawiu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj