Transport wodny w Polsce będzie przywrócony, wraz z nim rozwój turystyki wodnej

odra 2.jpg

Przywrócenie drożności polskich rzek jest jednym z priorytetów Ministerstwa Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – powiedział wiceminister Krzysztof Kozłowski na antenie Radia Maryja. Zaznaczył, że ich odbudowa została podzielona na dwa etapy.

Na pierwszym planie jest przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze, koszt przedsięwzięcia szacowany jest na kwotę 30 mld zł. Drugiemu etapowi użeglownienia będzie podlegała Wisła.

Wiceminister Krzysztof Kozłowski zaznaczył, że przywrócenie drożności polskich rzek umożliwi transport towarów tą drogą, ale nie tylko.

– To jest również możliwość rozwoju turystyki, niektóre kraje zachodnie bardzo dobrze skorzystały z takiej możliwości, np. w Holandii 45 proc. towarów jest transportowanych śródlądowymi drogami wodnymi, rozwija się turystyka, przez to zwiększa się dobrobyt, bogactwo w kraju. To jest również kwestia odpowiedniego szacunku do przyrody, to Ojciec Święty w swojej ostatniej encyklice „Laudatio Si” zwrócił uwagę, że działania organów władzy państwowej muszą również uwzględniać szacunek dla przyrody i odbudowa  dróg wodnych wpisuje się w ideę Bożego stworzenia –  podkreślił wiceminister Krzysztof Kozłowski.

Obecnie w Polsce jedynie niespełna 0,5 proc. transportu odbywa się drogą wodną. 86 proc. to transport drogowy a 12,5 proc. kolejowy.

Tymczasem zobowiązania w tzw. białej księdze wobec Unii Europejskiej zakładają, że do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się 30 proc. transportu.

foto: MP

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/mgmizs-zapowiada-przywrocenie-droznosci-polskich-rzek/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ