Wrocław: koncerty w Synagodze pod Białym Bocianem i zwiedzanie mykwy

synagoga.png

Mykwa w kulturze żydowskiej ma rytualne znaczenie. To łaźnia, z wodą pochodzącą najczęściej z gorących źródeł i kilkoma schodami prowadzącymi w dół. Służy do rytualnego zanurzania się a także do obmywania naczyń. Jeśli nie ma ” żywej” wody może pochodzić z rzeki, ze stopionego śniegu, może to też być deszczówka.

We Wrocławiu, w Synagodze Pod Białym Bocianem,  przy ul. Włodkowica 9 zachowała się oryginalna mykwa. Podobne znajdują sie tylko w Pradze i Berlinie. W Europie takich obiektów było wiele ale przestały istnieć w wyniku niemieckich działań wojennych. Nieliczne ocalone niszczono specjalnie lub nie robiono nic i same ulegały degradacji, zwłaszcza tam, gdzie panował komunizm.

We wrocławskiej synagodze żywą wodę do zanurzania zbierano z dachu. Była ona poprowadzona rurą do wnętrza mykwy z dachu.

Kultura żydowska we Wrocławiu jest znacząca, odbudowana synagoga i mała sala modlitw, tzw. szulu służy dzisiaj nie tylko do obrządków żydowskich. Gmina prowadzi tam spotkania, wykłady i koncerty. Na przykład w czwartek 11 sierpnia br., o godz. 17 będzie można samemu zobaczyć – do tej pory niedostępną część synagogi.

Do zwiedzania zachęca również możliwość obejrzenia doskonałej wystawy fotograficznej Judah Passow, czterokrotnego laureata World Press Foto za dokumentację konfliktu bliskowschodniego.

Kolejną perełką – w niedzielę 14 sierpnia, o godz. 21.00 – będzie koncert żydowskiego artysty  Mendiego Cahana. Wysłuchamy znanych nam ludowych piosenek, chasydzkich melodii, kołysanek, okolicznościowych piosenek i poezji a wszytko w języku jidisz. Artyście będzie akompaniował David Serebrianik. Przed koncertem, o godz. 18.00 odbędzie sie pokaz filmu pt. Syn Szawła.

W kolejną niedzielę, 21 sierpnia br., o godz. 18.00 Yiddische Tango – koncert Olgi Avigail & Tango Attack z udziałem Sławy Przybylskiej. Usłyszymy polskie i żydowskie tanga przedwojennej Warszawy.

I ostania niedziela sierpnia, o godz. 18 na muzyczne spotkanie z pieśniami zaprasza Rosa Zaragoza & Ruso Sala & Bente Kahan. Artyści z Hiszpanii, Polski i Norwegii.

 

Małgorzata Paw

foto: you tube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ