Żywność, ubrania i edukacja dzieci. Na to rodzice przeznaczają środki z programu Rodzina 500+

500 dzieciak.jpg

Wyniki badania wskazują przede wszystkim, że środki z programu Rodzina 500+ trafiają do tych gospodarstw domowych, których dochody są niskie. Korzysta z nich prawie połowa gospodarstw domowych o dochodach poniżej 1 000 zł na osobę oraz 13 proc. tych, w których dochody wynoszą 1 400 zł lub więcej.

21,8 proc. badanych gospodarstw domowych potwierdziło fakt korzystania z świadczenia. Większość z nich to rodzice w wieku 30-49 lat (55,3 proc.), kolejną grupą są osoby w wieku do 29 lat (37,6 proc.), najmniejszy procent to rodzice w wieku 50-64 lata (5,3 proc.).

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH zrealizowały badanie, w którym sprawdzono, na co rodzice przeznaczają środki z Rodziny 500+.

Badanie nie pozostawia złudzeń. Zdecydowanie największy odsetek gospodarstw domowych przeznacza środki na podstawowe potrzeby.

42,6 proc. badanych deklaruje, że za otrzymane środki zakupili żywność i ubiór. Duża część badanych stwierdziła, że przeznaczyła pieniądze na pokrycie opłat związanych z przedszkolem (34,2 proc.), a także na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci (32 proc.). Jedynie w niewielkim stopniu środki z programu przeznaczane są na oszczędności.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że gospodarstwa domowe nie traktują dodatkowych środków, uzyskanych z tego programu jako możliwości zwiększenia swojej zdolności kredytowej i pozyskania dzięki temu kredytu na finansowanie potrzeb, których nie można byłoby w ich przypadku sfinansować z oszczędności, czy z wpływów bieżących.

Jeśli otrzymaliście już państwo świadczenie na dzieci w ramach programu Rodzina 500 +, to środki te zostały przeznaczone w głównej mierze na:


Fot. kpf.pl

Na co rodziny przeznaczą środki w przyszłości? 40 proc. gospodarstw pobierających świadczenie deklaruje, że w przyszłości zwiększą wydatki na edukację oraz opłaty związane z przedszkolem i szkołą. Ankietowani przyznają, że mniejszą część środków z programu przeznaczać będą na żywność i ubiór – mówi tak mniej niż 40 proc. gospodarstw.
 

źródło: niezależna.pl

fot: youtube

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj