Akustyczne ucho zgłoszone do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

ucho 2.jpg

Jeśli wrocławianie nie zawiodą, we wrześniu może wygrać projekt zgłoszony przez naukowców z Wydziału Fizyki i Astronomii dotyczący zbudowania soczewek akustycznych na terenie Bulwaru Józefa Zwierzyckiego.

Projekt został zgłoszony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i jest pozytywnie zweryfikowany.

– Soczewki to dopiero początek. Chcemy stworzyć wyjątkowe miejsce pełne zabawek fizycznych – zapowiada dr Maciej Matyka.

Wrocławski Budżet Obywatelski dla wrocławian jest szansą na decyzje urzędników.  To jest ich bezpośredni głos w sprawie przeznaczenia części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez nich samych.

Soczewki akustyczne to pierwszy etap większej całości – mówi dr Maciej Partyka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. W głowach mamy coś naprawdę dużego. To będzie w przyszłości piękne miejsce – mówi dr Maciej Matyka. Według zapewnień naukowca soczewki akustyczne skupiają fale dźwiękowe oraz umożliwiają ich transmisję. Pozwala to na zabawę w przekazywanie dźwięków na odległość. Osoba mówiąca w jednej soczewce będzie słyszana przy drugiej soczewce. Dzięki temu można prowadzić rozmowy na odległość analogowo, czyli bez żadnych strat energii.

Najważniejsze jest też to, że soczewki nie wymagają konserwacji i obsługi człowieka. Są tanie, a dzięki nim można poznać spory fragment fizyki klasycznej i dobrze się bawić – zapewnia dr Matyka.

Dla fizyków najlepszym miejscem na realizację pomysłu będzie Bulwaru Józefa Zwierzyckiego, w okolicach Placu Maxa Borna, za budynkiem Wydziału Fizyki i Astronomii UWr.

Głosowanie na projekty w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 rozpocznie się pod koniec września. Wrocławianie, tego jeszcze u nas nie było. Głosujmy.

źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ