Miliardy dla cyberprzestępców

hakerzy.jpg

Cyberprzestępcy ukradli 9 mld dolarów z ekwadorskiego banku Banco del Austro. Z jego kont zniknęło 9 mld dolarów. Mimo że do ataku doszło rok temu, dopiero teraz ta informacja została ujawniona. A być może, gdyby to zdarzenie nie było trzymane w tajemnicy, nie doszłoby do kolejnych rabunków – banku centralnego w Bangladeszu oraz komercyjnego banku w Wietnamie. Metody zastosowane podczas tych trzech ataków były bowiem te same.

Hakerom udało się dostać do światowej sieci wymiany informacji między bankami SWIFT. Dotąd system uważany był za bardzo bezpieczny. Codziennie tą drogą przesyłane są miliardy dolarów.

Stowarzyszenie SWIFT napisało w oświadczeniu, że napastnicy wykazują się głęboką i wyrafinowaną znajomością kontroli operacyjnej w bankach, które były ich celem, i mogli zdobyć tę wiedzę przy pomocy dobrze poinformowanych osób lub za pomocą cyberataków.

SWIFT to stowarzyszenie z siedzibą w Belgii, którego właścicielem są banki członkowskie. System pośredniczy w transakcjach pomiędzy 11 tys. instytucji finansowych na całym świecie.

źródło: gazeta Obywatelska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ